28 maja 2017 roku o godz. 400 grupa 10 uczniów klasy 3 TE i  8 uczniów klasy 3 TH wraz z dwiema nauczycielkami wyjechała na drugą z pięciu praktyk zagranicznych w ramach realizacji projektu „Po doświadczenie na europejski rynek pracy!”.

 

W miniony weekend byliśmy w Berlinie. To kolejna atrakcja,  która zorganizowana była dla nas w ramach odbywania praktyk w Niemczech. Tym razem pogoda dopisała. Nasz przewodnik Pan Michał, spędził z nami dwa dni, opowiadając i oprowadzając nas po stolicy Niemiec. Zdjęcia przedstawiają nas przed Dworcem Centralnym, Urzędem Kanclerza Niemiec, Bramą Brandenburską, fragmentami Muru Berlińskiego, Reichstagiem. Zwiedziliśmy Muzeum Techniki i Nowe Muzeum, widzieliśmy Berlińską Katedrę, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy i Wieżę Telewizyjną. Atrakcji było mnóstwo a wrażenia niezapomniane!!!

Opracowała: Elżbieta Kozielec

Od poniedziałku do piątku, od rana do popołudnia pracujemy bardzo ciężko :) w sklepach Netto. Czas wolny wykorzystujemy na relaks. Zatem ruszamy do Lipska, aby zwiedzić Pomnik Bitwy Narodów - największy pomnik w Europie, punkt widokowy, miejsce jednej z największych bitew Napoleona sprzed 200-stu lat. Pomnik ma 91 metrów wysokości, więc robi wrażenie. Wytrwalsi pokonują 500 schodów i wdrapują się  na platformę widokową, pozostali korzystają z windy. Widoki cudowne!!! Opłacało się tutaj przyjechać.

Opracowała: Elżbieta Kozielec


W niedzielę 5 czerwca byliśmy na wycieczce w Dreźnie. Miasto przywitało nas ulewą, która towarzyszyła nam w trackie całego zwiedzania. W strugach deszczu, ukryci pod parasolami staraliśmy się podziwiać zabytki Starego Miasta. Widzieliśmy Kościół Marii Panny, zamek książąt Saksonii, Zwinger najznakomitszą budowle późnego baroku w Niemczech, w której znajdują się między innymi zbiory porcelany, Salon Matematyczny, Salon Fizyczny, Galeria Obrazów Starych Mistrzów takich jak Rembrant, Peter Paul Rubens czy Albrecht Dürrer. Przechodziliśmy obok Kościoła Świętej Trójcy –największego katolickiego kościoła w Dreźnie, Opery Sempera oraz malowidła ściennego „Orszak Książęcy”. Od pani przewodnik dowiedzieliśmy się, że to w Dreźnie wynaleziono czekoladę mleczną, filtr do kawy, torebki na herbatę oraz prototyp biustonosza. Mimo deszczu wracaliśmy zadowoleni i pełni wrażeń z Drezna do „domu”.

Opracowała: Elżbieta Kozielec

Dzisiaj 3. czerwca wybraliśmy się do centrum Lipska, aby móc uczestniczyć w  Festiwalu Wave Gotik Treffen. Jak co roku w dzień zesłania Ducha Świętego(Zielone Świątki) miasto przeżywa najazd Gotów z całego świata. Groźnie wyglądający "najeźdzcy" nie są potomkami wschodniogermańskiego plemienia Gotów, lecz miłośnikami rocka gotyckiego. Przybysze wyróżniający się z ulicznego tłumu czarnymi strojami, często przyozdobionymi ekstrawaganckimi czerwonymi lub fioletowymi dodatkami. Ludzie ubrani są również w charakterystyczne dla punków czarne, skórzane kurtki nabijane ćwiekami, czarne spodnie, krótkie sukienki lub spódnice długie do samej ziemi oraz czarne wysokie buty na grubych podeszwach i wysokich obcasach. Niektórzy Goci mają bardziej wyszukane i fantazyjne czarne ubrania w stylu retro, wzorowane na XIX-wiecznej arystokracji. Uzupełnieniem czarnych strojów są "niegrzeczne fryzury". Królują też inne, a wśród nich te mocno nastroszone i nażelowane oraz ufarbowane na ostre kolory lub dla odmiany ogolone "na zero" głowy.

Goci są bardzo przyjaźnie nastawieni do mieszkańców Lipska i turystów, chętnie pozują do zdjęć, czego dowodem jest nasza galeria zdjęć. Festiwalowi towarzyszy wiele koncertów, pokazów tanecznych  i atrakcji dla najmłodszych. Na ulicznych straganach można skosztować pysznego lokalnego jedzenia.

Opracowała: Elżbieta KozielecNa praktykach najbardziej podoba mi się atmosfera, która tutaj panuje. Ludzie są mega przyjaźni, z każdym można porozmawiać, nikt nie ma do nikogo problemu, wszyscy chodzą uśmiechnięci. Po codziennych obowiązkach gramy w siatkówkę z ludźmi z różnych miejscowości z Polski, a nawet ze świata (Irlandczycy, Hiszpanie) :D Cieszę się również z tego, że trafiliśmy na czas, kiedy w Lipsku jest zlot gotów (?) niesamowite i jednocześnie przerażające wydarzenie, nigdy nie widziałam tylu ludzi przebranych w tak przerażające dla mnie kostiumy haha :D Na praktykach (o których powinnam napisać na początku) również panuje bardzo miła atmosfera, Pani z którą mamy kurs prowadzenia biznesu jest mega przyjazna i bardzo nas zmotywowała do działania i dążenia do celu. Lekcje dały nam również możliwość rozwijania swoich umiejętności komunikacji międzynarodowej, gdyż praktyka odbywa się w języku angielskim oraz niemieckim. Te zajęcia również pokazują, kto zasługuje na jaką ocenę z języka angielskiego!
Natalia D., Amira O.
 
 
Na praktykach zagranicznych w Niemczech najbardziej podoba nam się czas wolny w godzinach popołudniowych, ponieważ możemy odpocząć po pracy oraz integrować się z resztą grupy. Praktyki są stosunkowo blisko ośrodka, w którym mieszkamy, więc mamy możliwość dojazdu autobusem lub przejścia trasy pieszo. W zakładzie pracy panuje przyjazna atmosfera, nasza kierowniczka jest dość wymagającą osobą, lecz znajdujemy wspólny język, niekoniecznie po niemiecku. Pomimo dobrej znajomości języka niemieckiego nie zawsze potrafimy się porozumieć ze względu na panujący tutaj dialekt. Jedzenie w ośrodku jest typowe dla kuchni kolonijnej, gotowanej na ilość, lecz nie jest złe. Na terenie Niemiec panuje tropikalna temperatura około 30 stopni Celsjusza. W naszych pokojach wytworzyła się sauna fińska. Schkeuditz jest ciekawą miejscowością lecz oddaloną od większych aglomeracji miejskich.
Grzegorz F., Dawid L.
 
Na praktykach w Niemczech czujemy się bardzo dobrze, podoba mi się atmosfera która panuje w ośrodku, ludzie są bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni. Na kursie komputerowym, który się tu odbywa czuje się fantastycznie, mimo tego, że prowadzony jest w języku angielskim. Pani, która prowadzi zajęcia jest przyjaźnie do nas nastawiona i potrafi nas zmotywować do działania powtarzając żebyśmy się nigdy nie poddawali i zawsze wierzyli w siebie. Kiedy czegoś nie zrozumiemy możemy spokojnie ją zapytać o wytłumaczenie, pomaga nam i bez problemu odpowiada na nasze pytania. Poznaliśmy już, jak założyć własny biznes, krok po kroku. Przeprowadzone przez Panią gry integracyjne pozwoliły nam otworzyć się na grupę i dzięki temu nie byliśmy nieśmiali. Dobre jedzenie i super atmosfera. POLECAMY I POZDRAWIAMY ORAZ WSPÓŁCZUJEMY SIEDZENIA W SZKOLNYCH ŁAWKACH. 
Anna K., Klaudia W., Ewelina B., Karolina Sz., Sabina S.
 
 
U nas w Schkeuditz jest piękna pogoda, poznaliśmy wiele nowych osób z Polski i zagranicy, wszyscy są do siebie pozytywnie nastawieni. Miałyśmy obawy związane z porozumiewaniem się w języku niemieckim, jednakże okazały się zbędne, ponieważ świetnie dogadujemy się w tutejszym języku jak i po angielsku, a w ostateczności na migi. Na nasze praktyki dojeżdżamy autobusem z przystanku bardzo blisko ośrodka,a potem przesiadamy się do tramwaju, z którego wysiadamy tuż obok sklepu. Nasza przełożona jest bardzo miłą i serdeczną osobą, zawsze możemy liczyć na jej pomoc. Zwiedziliśmy też przepiękny Lipsk, w którym rzucała się w oczy różnorodność kulturowa, udało się nam również zakupić kilka letnich rzeczy po promocyjnych cenach. ZACHĘCAMY NASZYCH MŁODSZYCH KOLEGÓW I KOLEŻANKI DO WZIĘCIA UDZIAŁU W PRAKTYKACH ZAGRANICZNYCH. PO CO KISIĆ SIĘ W KROŚNIE JAK MOŻNA ZWIEDZIĆ ŚWIAT I NAUCZYĆ SIĘ LEPIEJ JĘZYKA. POZDRAWIAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW SZCZEPANIKA, KTÓRZY SIEDZĄ W TAKĄ PIĘKNĄ POGODĘ NA LEKCJACH. :D
Klaudia Ł., Karolina P.


Późnym popołudniem w niedzielę 28 maja dojechaliśmy wraz z opiekunkami szczęśliwie do Schkeuditz. W Niemczech zastała nas piękna wręcz wakacyjna pogoda. Szybko rozpakowaliśmy nasze bagaże - a nie było ich mało :)  i udaliśmy się na krótkie spotkanie organizacyjne. Sympatyczny Pan Martin przypomniał nam jeszcze raz regulamin ośrodka między innymi:  100 Euro kary za hałasowanie po godzinie 22:00. Dodatkowo od naszych miłych opiekunek (Pani Eli i Pani Justyny) otrzymaliśmy czerwone opaski na rękę oznaczające zakaz spożywania napojów alkoholowych.  Miny mieliśmy nietęgie, jak widać na załączonym zdjęciu. Po spotkaniu zjedliśmy naszą pierwszą kolację i udaliśmy się na nocleg. W poniedziałek ruszyliśmy na wycieczkę do miasta Lipsk. Naszą przewodniczką była Pani Jorai Grösel. Okazało się że język niemiecki nie stanowi dla nas problemu i świetnie poradziliśmy sobie w rozmowie z Panią Jorai - 30 godzin dodatkowych zajęć z języka niemieckiego nie poszło na marne :). W Lipsku zwiedziliśmy Stary i Nowy Ratusz, Muzeum Sztuk Pięknych, Uniwersytet Lipsky, Kościół Św. Mikołaja oraz Kościół Św. Tomasz, w którym znajduje się grób Jana Sebastiana Bacha. Następnie podziwialiśmy piękną panoramę miasta z tarasu widokowego budynku Panorama Tower. To nie dla tych co mają lęk wysokości. Pogoda sprzyjała zwiedzaniu – bezchmurne niebo i 31oC. Czas wolny wykorzystaliśmy na samodzielne zwiedzanie miasta i pierwsze zakupy. Po powrocie do ośrodka Schkeuditz  postanowiliśmy zaprzyjaźnić się z pozostałymi grupami z innych krajów. Gra w piłkę siatkową okazała się dobrym pomysłem na integrację. Kolejne dni przed nami.

Pozdrawiamy
Praktykanci

 


Po 13 godzinach jazdy wszyscy szczęśliwie dojechali do Schkeuditz w Niemczech. Planowo podróż miała trwać 11 godzin, ale ze względu na prace drogowe na autostradzie nieco się przedłużyła. Podróżujący mieli okazję podziwiać piękny majowy wschód słońca, a także,szczególnie piękne o tej porze roku, widoki na trasie przez całą południową Polskę i część Niemiec. Po przyjeździe, po ciepłym powitaniu przez przedstawicieli firmy VITALIS, uczestniczyli w spotkaniu organizacyjnym. Następnie zostali zakwaterowani w pokojach i zjedli kolację.

29 maja zgodnie z planem mają uczestniczyć w wycieczce po Lipsku, a od następnego dnia rozpoczną zajęcia zgodnie z ustalonymi programami praktyk, a zakończą je 23 czerwca 2017 roku. Praktyka zawodowa, liczne atrakcje turystyczne i cały pobyt uczniów zorganizowany jest we współpracy z firmą VITALIS Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Schkeuditz w Niemczech. O tym jak będzie przebiegała ich praktyka i jakie będą ich wrażenia będziemy informować na bieżąco na podstawie otrzymywanych od nich relacji. Na razie pozdrawiamy, życzymy miłego pobytu i samych dobrych wrażeń.

Opracowała: Dorota Lenik

facebook_page_plugin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności.

Wyrażam zgodę na pliki cookie
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk