Od 1 września 2016 roku rozpoczęliśmy realizację projektu „Po doświadczenie na europejski rynek pracy!” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt będzie realizowany do 30 czerwca 2018 roku. Na realizację projektu otrzymaliśmy dofinansowanie wynoszące 746 431,32 zł. Głównym celem projektu jest zorganizowanie 4-tygodniowych zagranicznych praktyk zawodowych dla 72 uczniów klas drugich i trzecich uczących się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec i technik obsługi turystycznej. Projekt został przygotowany we współpracy z partnerami zagranicznymi: VITALIS Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Schkeuditz w Niemczech – dla uczniów w zawodach technik ekonomista i technik handlowiec oraz Stredná odborná škola podnikania w Prešovie na Słowacji – dla uczniów w zawodzie technik obsługi turystycznej. Praktyki będą realizowane według następującego harmonogramu:

1. 24.05.2017 r.–24.06.2017 r. – 10 uczniów kl. III w zawodzie technik ekonomista i 8 uczniów w zawodzie technik handlowiec (Niemcy),
  2. 21.05.2017 r.–17.06.2017 r. – 9 uczniów kl. III w zawodzie technik obsługi turystycznej (Słowacja),
  3. 1.10.2017 r.–28.10.2017 r. – 10 uczniów kl. III w zawodzie technik ekonomista i 8 uczniów w zawodzie technik handlowiec (Niemcy),
  4. 25.02.2018 r.–24.03.2018 r. – 10 uczniów kl. II w zawodzie technik ekonomista i 8 uczniów w zawodzie technik handlowiec (Niemcy),
  5. 20.05.2018 r.-16.06.2018 r. - 9 uczniów kl. III w zawodzie technik obsługi turystycznej (Słowacja).

Nad każdą grupą opiekę w czasie mobilności sprawować będzie nauczyciel zawodu i/lub języka obcego. W ramach przygotowania uczestników do wyjazdów dla uczniów w zawodach technik ekonomista i technik handlowiec zostanie przeprowadzony kurs z zakresu języka niemieckiego ogólnego i zawodowego, a dla uczniów w zawodzie technik obsługi turystycznej kurs z zakresu języka angielskiego ogólnego i zawodowego oraz podstaw języka słowackiego. Dodatkowo zostaną przeprowadzone zajęcia, podczas których zostaną zaprezentowane zwyczaje kulturowe lokalnej społeczności, mieszkańców regionu Lipska w Niemczech i odpowiednio północnej Słowacji. Planowane są także zajęcia z zakresu radzenia sobie ze stresem związanym z nowym miejscem, nowym otoczeniem. Wszelkie koszty związane z dojazdem, pobytem, ubezpieczeniem i przebiegiem praktyk będą w całości pokrywane ze środków finansowych projektu. Praktyki zawodowe odbywać się będą w dużych i nowoczesnych firmach branżowych odpowiednich dla nauczanego zawodu. Uczestnicy projektu będą mieć zapewnione bardzo dobre warunki zakwaterowania oraz bogaty i atrakcyjny program kulturalny i turystyczny w czasie wolnym od zajęć, w tym m. in. wycieczki, imprezy kulturalne, rozrywkowe. Uczniowie na zakończenie praktyki oprócz oceny końcowej z przedmiotu, otrzymają certyfikaty Europass i ECVET z przejrzystym opisem zdobytych kompetencji i umiejętności.

Już wkrótce zostanie ogłoszony nabór kandydatów do projektu.

Zachęcamy do udziału w projekcie i zgodnie z tytułem projektu zapraszamy do zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń na europejskim rynku pracy.