Współpraca:Aktualne projekty

Szukaj

W dniach od 31 marca do 5 kwietnia 2014 roku 18-osobowa grupa naszych uczniów z 6-ma opiekunami uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu w związku z realizowanym przez nas projektem Comenius, które tym razem odbyło się w Słowenii, w mieście Slovenska Bistrica.  Oto kilka zdjęć z wyjazdu
„Lights... Camera... ACTION! Discovering cultures throughout cinema” – tak brzmi pełna nazwa projektu, w ramach którego w latach 2012–2014 „Szczepanik” współpracuje ze szkołami z Francji (College Albert Camus z miasta Torigni sur Vire), z Hiszpanii (Instituto Enseñanza Secundaria „Francisco Ros Giner” z miasta Lorca), ze Słowenii (Srednia Šola z miasta Slovenska Bistrica), ze Szkocji (Garnock Academy z miasta Kilbirnie). Ma ono charakter przede wszystkim artystyczny – drogą do poznania wielokulturowości europejskiej, a jednocześnie przedmiotem działań są: muzyka chóralna, film i sztuki plastyczne.

Czytaj więcej...

W dniach 7 - 14 grudnia 2013 roku 13-osobowa reprezentacja szkoły realizowała kolejną wizytę w ramach programu LLP Comenius pn. "Lights Camera ACTION! Discovering cultures throughout cinema". Jeszcze niedawno - w październiku - gościliśmy w Krośnie naszych partnerów w projekcie, tym razem to my wyjechaliśmy do Francji na spotkanie projektowe z przyjaciółmi z Francji, Hiszpanii Słowenii i Szkocji.

Czytaj więcej...

W dniach 8-13 października w ramach projektu LLP Comenius "Lights... Camera... ACTION! Discovering cultures throughout cinema" oraz uroczystych obchodów 125-lecia naszej szkły gościliśmy przedstawicieli naszych zaprzyjaźnionych szkół z Hiszpanii, - Instituto Enseanza Secundaria "Francisco Ros Giner" z miasta Lorca, Szkocji - Garnock Academy z Kilbirnie, Francji - College Albert Camus z miejscowości Torigni i Słowenii -Srednja skola Slovenska Bistrica z miasta Slovenska Bistrica.

Czytaj więcej...

      W niedzielny poranek 2 czerwca drużyna ze Szczepanika (8 uczniów i 2 nauczycieli) wyruszyła w podróż do Szkocji. Była to druga zagraniczna wizyta w ramach międzynarodowego programu Comenius Lights Camera ACTION! Discovering Cultures Throughout Cinema. Celem podróży była zaprzyjaźniona już szkoła Garnock Academy w Kilbirnie. W niedzielne popołudnie wylądowaliśmy na lotnisku Glasgow Prestwick, gdzie zostaliśmy gorąco przywitani przez naszych gospodarzy i piękną słoneczną pogodę.

Czytaj więcej...

"Lights... Camera... ACTION! Discovering Cultures Throughout Cinema" to nowy międzynarodowy projekt, realizowany w ramach programu Comenius przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika. "Szczepanik" realizuje ów projekt wspólnie ze szkołami z Francji (College Albert Camus z miasta Torigni sur Vire), Hiszpanii (Instituto Ense?anza Secundaria "Francisco Ros Giner" z miasta Lorca), Słowenii (Srendja sola Slovenska Bistrica z miasta Slovenska Bistrica) i Szkocji (Garnock Academy z miasta Kilbirnie). To kolejny projekt o artystycznym charakterze, w który zaangażowana jest krośnieńska szkoła; poprzedni, "Choral and Music Poetry", zakończył się w czerwcu minionego roku. Punktem wyjścia zadań wynikających z założeń obecnego projektu są dzieła filmowe, reprezentujące dorobek kulturalny każdego z krajów. Projekt ma charakter przede wszystkim muzyczny, więc wśród zadań centralne miejsce zajmuje wspólne śpiewanie utworów pochodzących ze ścieżek dźwiękowych wybranych do niego filmów. Pozostałe zadania dotyczą innych sposobów ekspresji artystycznej młodzieży, która przygotowuje różnorodne prace artystyczne oraz inscenizacje aktorskie związane z tematyką filmowych obrazów.
W dniach 11-15 marca br. grupa młodzieży ze "Szczepanika" wraz z nauczycielami uczestniczyła w pierwszym "zagranicznym" spotkaniu projektowym. W pewien chłodny, wczesnowiosenny, poniedziałkowy poranek obraliśmy więc kierunek na miasto Lorca, położone w południowej Hiszpanii...

Czytaj więcej...

Rozpoczęliśmy realizację kolejnego, trzeciego już, projektu w ramach programu LLP Comenius pod nazwą "Lights... Camera... ACTION! Discovering cultures throughout cinema". Punktem wyjścia dla artystycznej ekspresji młodzieży z partnerskich szkół są tym razem obrazy filmowe. Oglądniemy je z różnych perspektyw: to próbując zrozumieć różnice kulturowe, dzielące kraje uczestniczące w projekcie, to poszukując wniosków dotyczących wspólnoty europejskiej tożsamości. "Light... Camera... ACTION!..." jest jednak projektem przede wszystkim muzycznym: znów centralną częścią projektu stanie się opracowanie na chór - i przygotowanie do wspólnego wykonania - piosenek, pochodzących z filmów wybranych przez każdego z partnerów. A są nimi, oprócz "Szczepanika", następujące szkoły:
- Instituto Ense?anza Secundaria "Francisco Ros Giner" w mieście Lorca w Hiszpanii - międzynarodowy koordynator projektu,
- Garnock Academy w mieście Kilbirnie w Szkocji,
- College Albet Camus w mieście Torigni sur Vire we Francji,
- Srendja sola Slovenska Bistrica w mieście Slovenska Bistrica w Słowenii.

Czytaj więcej...

Z radością informujemy, że w dniach 12 - 16 listopada 2012 roku w "Szczepaniku" gościmy przedstawicieli szkół biorących udział razem z nami w programie LLP Comenius - nauczycieli z Instituto Enseanza Secundaria "Francisco Ros Giner" w mieście Lorca w Hiszpanii, z Garnock Academy w mieście Kilbirnie w Szkocji, z College Albet Camus w mieście Torigni sur Vire we Francji, ze Srendja sola Slovenska Bistrica w mieście Slovenska Bistrica w Słowenii.

 

Czytaj więcej...

Dni od 25 marca do 2 kwietnia 2012 roku były wyjątkowe dla polskich uczestników projektu Comenius ?Choral Music and Poetry? (Muzyka chóralna i poezja). Wtedy właśnie grupa młodzieży z krośnieńskiego ?Szczepanika? zaangażowanej w ów projekt wraz z dyrektorem szkoły i nauczycielami - opiekunami  odwiedziła słoneczną i ciepłą już o tej porze roku Hiszpanię.

Czytaj więcej...

CZWARTEK Kolejny dzień europejska gromada chórzystów rozpoczęła od próby w szkole muzycznej. Byli już z nami Francuzi, którzy przylecieli do Polski w środę, i pod baczną opieką p. Krystyny Kenar przybyli do Krosna via Kraków. Próba w szkole muzycznej trwała krótko, ale była bardzo efektywna. Pieśń, którą ćwiczyliśmy, zaczynała nabierać artystycznego kształtu i smaku.
Po powrocie ze szkoły muzycznej do "Szczepanika" i krótkim poczęstunku, zaproszeni goście spotkali się z zastępcą Prezydenta Krosna, panem Bronisławem Baranem. Spotkanie przebiegło w życzliwej atmosferze, a goście z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali prezentacji pana Prezydenta.
Popołudnie, choć deszczowe i smutne za oknem, sercom przyniosło wesele i radość, albowiem na czwartek zaplanowano "integrację plenerową" gości z gospodarzami. Miejscem tej integracji była Bóbrka, a dokładniej - Muzeum (wpisać jak się ono nazywa). Po obowiązkowym zwiedzaniu przyszedł czas na poczęstunek oraz gry i zabawy towarzyskie. W menu znalazły się tradycyjne polskie potrawy, wśród nich bigos ("czo to jeszt?" - dopytywali się goście z Francji) oraz pierogi. Szczęśliwie zabrana ze szkoły "w ostatniej chwili" gitara p. Ewy Kłos stała się niewyczerpanym źródłem radości. Rzewne romanze i skoczne miniatury grali Hiszpanie (oklaskiwani już to z powodu kunsztu, już to z powodu egzotycznej urody). Polscy chórzyści nie pozostali dłużni - i wnet przestronne wnętrza kopalniane poczęły rozbrzmiewać utworami Starego Dobrego Małżeństwa... Gdy za gitarę chwycił p. dyrektor Władysław Wojtyczek, było jasne, że stanie się rock! I stał się rock. A potem były jeszcze wspólne "kaczuszki", macarena, "chusteczka haftowana", piosenka o bananach... I w ten sposób mogliśmy doświadczyć przenikania się różnych tradycji europejskich. Niestety, czas przeznaczony na rozrywkę prędko dobiegł końca, p. koordynator zaordynował powrót i... został już tylko piątek.
Wieczorne godziny przyniosły jeszcze robocze spotkanie nauczycieli z partnerskich szkół; spotkanie dotyczyło kolejnych etapów projektu.
PIĄTEK
Ostatni, najważniejszy dzień wizyty obfitował w niezapomniane wrażenia... Zaczęło się od prób przed finałowym koncertem. I od pierwszych chwil było wiadomo, że naszym udziałem tego dnia staną się niezapomniane chwile. Młodzież z Polski, Francji, Szkocji i Hiszpanii była w świetnych humorach - nawet najmniej bystry obserwator musiał zauważyć, że ci ludzie, którzy przybyli do Krosna z różnych stron Europy, nie są już sobie obcy. Próby śpiewu przeciągnęły się do południa - nikt jednak nie był znużony; liczne przerwy młodzież wykorzystywała na rozmowy i gry towarzyskie.
Koncert, pod chwytliwym i bardzo trafnym tytułem 'SZCZEPANIK-KROSNO-EUROPE (skrót myślowy od hasła: SZCZEPANIK rozsławia KROSNO w EUROPiE), rozpoczął się kilka minut po godzinie 14. W auli szkoły muzycznej, wypełnionej niemalże w 100% życzliwą i uważną publicznością, zabrzmiała pieśń Myśl ludzka potęgą świata jest, nieoficjalny hymn "Szczepanika". Do tak uroczystego wstępu nawiązał w swoim wystąpieniu Gospodarz koncertu, dyrektor Szkoły Andrzej Gregorczyk. P. dyrektor powitał zaproszonych gości, wśród których należy wymienić: zastępcę Prezydenta Miasta Krosna, p. Bronisława Barana, (...). Następnie p. dyrektor w krótkiej anegdocie przedstawił historię udziału naszej Szkoły w projekcie... Przemówili zaproszeni goście. A potem zabrzmiała Muzyka. Najpierw, pod batutą p. May *** ze Szkocji, połączone chóry wykonały "comeniusową" pieśń Nocturnos de la Ventana (do słów Federico Garcii Lorki). Potem usłyszeliśmy Marzenia (także w wykonaniu połączonych chórów) oraz Widok (pieśń do słów Kazimierza Przerwy Tetmajera) w wykonaniu Ben Chóru. Ostatni punkt programu stanowił spektakl kabaretowo-teatralny przygotowany przez Kabaret SSOK. Zobaczyliśmy m.in.: nową wersję Nowin o 14:40 (w brawurowym wykonaniu Tomasza Pawłowskiego i Michała Bogacza), anglojęzyczne wersje skeczu Kopciuszek oraz sztuki teatralnej Flamastry przeszłości (The Markers Of The Past). Kabaret wykonał też kilka piosenek: Tak się bawi Szczepanik (z gościnnym udziałem gości z zagranicy), Żyj z pasją oraz zaprezentował minimusical pod tytułem Leopold Niewyraźny. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu był p. Bartek Gałązka. Scenariusz napisał p. Bartek Gałązka wspólnie z Tomaszem Pawłowskim, uczniem klasy III TT. Piękną, niebanalną scenografię przygotowały p. Elżbieta Brynecka i p. Katarzyna Ukleja - była ona nie tylko tłem akcji rozgrywającej się na scenie, ale jej niezwykłym dopelnieniem artystycznym. Gdy spektakl już się skończył, okazało się, że to jeszcze nie koniec! Rozbawiona młodzież z Francji, Hiszpanii, Polski i Szkocji spontanicznie wbiegła na scenę - i dopiero wówczas nastąpił, nieujęty w scenariuszu, niezamierzony finał występu! W myśl starej, niemalże zapomnianej zasady "Chórzyści wszystkich krajów, łączcie się!", młodzież wykonała gromko i donośnie wszystkie przeboje, których nauczyła się w czasie integracyjnego spotkania w Bóbrce! Usłyszeliśmy więc One banana, two banana... i Macarenę i "kaczuszki"... Ależ się działo! I dopiero to był prawdziwy KONIEC. Dodajmy jeszcze, że przez cały dzień w hallu szkoły muzycznej można było podziwiać prace plastyczne uczniów naszej Szkoły i szkół partnerskich związane z projektem. A potem przyszedł czas pożegnań... Ale ponieważ pożegnania są smutne, a lepiej przecież, by w pamięci pozostały te radosne chwile, w tym miejscu nasza relacja się kończy... Do zobaczenia w Szkocji, a potem - na wielkim finale - w Hiszpanii!

facebook_page_plugin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności.

Wyrażam zgodę na pliki cookie
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk