Początki biblioteki szkolnej sięgają II poł. XIX wieku. Jej powstanie ściśle łączy się z historią Szkoły Włókienniczej.

Z nielicznych materiałów źródłowych wynika, że Krajowa Szkoła Tkacka (powstała w 1889 roku na bazie Wzorowego Warsztatu funkcjonującego od roku szk. 1887/88) posiadała bibliotekę z fachową literaturą dla uczniów i nauczycieli (wg E. Bereś: Krosno i jego samorząd w dobie autonomii galicyjskiej, Krosno 2008, s. 300). Biblioteka istniała także przy Gimnazjum Tkackim, które powstało w wyniku reformy szkolnictwa zawodowego w roku szk. 1937/38. O tym fakcie świadczą zachowane znaki własnościowe na książkach (pieczątki). W okresie II wojny światowej ?część książek znajdujących się w bibliotece szkolnej została skonfiskowana przez władze niemieckie (dzieła literackie, popularnonaukowe oraz czasopisma), pozostawiono jedynie pozycje o charakterze wyłącznie zawodowym? (wg 120 lat Szczepanika. Księga pamiątkowa 1888-2008, Krosno 2008, s. 35). Pod koniec okupacji biblioteka szkolna uległa całkowitemu zniszczeniu. Tworzenie biblioteki od podstaw nastąpiło w okresie powojennym. Bibliotekę posiadało Gimnazjum Tkackie (od 1944 r.), później Liceum Tkackie (od 1949 r.) i Technikum Przemysłu Włókien Łykowych (od roku szk. 1951/52). Dowodem tego są pieczątki w książkach sygnowane wyżej wymienionymi nazwami szkół. Jednak pierwsze wpisy do księgi inwentarzowej pochodzą dopiero z 1951 roku. W kolejnych latach biblioteka funkcjonowała w Technikum Włókienniczym (od roku szk. 1957/58), później w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 (od roku szk. 1973/74), a od 2002 roku do chwili obecnej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie.

Do listopada 2001 roku biblioteka zlokalizowana była w budynku szkoły przy ul. Kazimierza Wielkiego 6 (wcześniej ul. Szkolna) i zajmowała powierzchnię 53 m2.

Od grudnia 2001 biblioteka mieści się w nowym budynku szkoły przy ul. Podkarpackiej 16, w pomieszczeniach po byłych warsztatach włókienniczych. Lokal biblioteki zajmuje powierzchnię 155 m2 i składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni (95 m?) oraz czytelni multimedialnej (60 m?).

Od roku szk. 2010/11 biblioteka pełni funkcję Szkolnego Centrum Informacyjnego.