"Najważniejszym zadaniem kształcenia
jest uczynić ludzkim każdego człowieka"

Jan Amos Komeński

Drogi Gimnazjalisto !

Kierując do Ciebie ofertę kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie, przedstawiam szkołę o ogromnych tradycjach, a zarazem nowoczesną.

Nasz Zespół kontynuuje tradycje Szkoły Tkackiej, które sięgają 1887 roku. Od 35 lat patronem szkoły jest Jan Szczepanik - wielki wynalazca, prekursor kolorowej kinematografii i telewizji, długoletni mieszkaniec Krosna, nauczyciel w pobliskich miejscowościach.
      Tradycyjnie szkoła mieściła się w obiektach przy ul. Kazimierza Wielkiego 6. Nowa lokalizacja szkoły przy ul. Podkarpackiej 16 dała szansę na urządzenie tutaj nowoczesnej placówki dydaktycznej. Ukończono już wszystkie prace adaptacyjne, mające na celu pełne przystosowanie dotychczasowych obiektów do potrzeb szkoły. Są tu nowocześnie urządzone sale lekcyjne, nowoczesne pracownie, bogato wyposażona sala gimnastyczna, siłowna, sala gier. Mamy dobrze i estetycznie zorganizowaną bibliotekę oraz czytelnię multimedialną do indywidualnej pracy uczniów, z 11 stanowiskami komputerowymi i stałym dostępem do internetu, z możliwością wykorzystania skanerów, drukarek, nagrywarek itp.
      Systematycznie prowadzimy prace w kierunku unowocześniania obiektu, jego estetycznego i bardziej funkcjonalnego urządzenia, zagospodarowania terenu wokół budynków, w tym organizacji boisk sportowych. Jest to jednak tylko wstęp do tego, co najważniejsze - do nowoczesnego kształcenia.
      W naszej szkole zapewniamy przyjazną i fachową usługę w zakresie kształcenia ogólnokształcącego i zawodowego. Jak mało kto, jesteśmy elastyczni. Staramy się tak kształcić, aby w jak najlepszym stopniu odpowiedzieć na zapotrzebowanie uczniów oraz w miarę możliwości uwzględnić możliwości lokalnego rynku pracy. Stąd też bardzo duży nacisk w kształceniu kładziemy na możliwość i umiejętność "samozatrudnienia".
      Nasi uczniowie mają bardzo dobrą opinię w zakładach pracy już w czasie praktyk uczniowskich, a jako pracownicy - odnoszą liczne sukcesy.

Drogi Gimnazjalisto !

Wkraczając w mury naszej szkoły, staniesz się członkiem ok. 1000 - osobowej społeczności uczniowskiej.
       * Będziesz w niej traktowany podmiotowo.
       * Będziesz miał spory udział w kształtowaniu jej oblicza, gdyż Twojej decyzji pozostawiamy wiele szczegółowych rozwiązań nowej szkoły.
       * Będziesz mógł kształcić się nowocześnie.
       * Pomożemy Ci w realizacji Twoich ambitnych planów i aspiracji.

Szanowni Rodzice !

Szkoła pielęgnuje tradycyjne wzorce wychowawcze. Rodzice mają najważniejszy głos, zarówno w kreowaniu programu pracy, jak też biorą udział w codziennym życiu szkoły. Zapewniam, że warto powierzyć nam kształcenie Waszego Dziecka na poziomie ponadgimnazjalnym. Mam więc nadzieję na naszą bliską współpracę.

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1
im. Jana Szczepanika w Krośnie