W dniu 13.06.2008 odbyły się uroczystości 50 lecia Honorowego Krwiodawstwa w Polsce. Naszą szkołę reprezentował pan dyrektor mgr Andrzej Gregorczyk oraz grupa uczniów skupionych przy klubie HDK PCK (uczniowie z klas II LO a, II TE b oraz II LO b) działającym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie, wraz z opiekunem panem mgr Marcinem Turkiem.
Uroczystości poprzedziła Uroczysta Msza Święta w Bazylice Mniejszej ? Fara w Krośnie. Podczas mszy kazanie wygłosił biskup przemyski Adam Szal. Kazanie skierowane było przede wszystkim do krwiodawców, których porównał do świętych. Wspólnym mianownikiem wyjątkowości tych ludzi było oddania cząstki siebie innym. Po uroczystej mszy, wszyscy zgromadzeni przeszli ulicami Krosna w kierunku KDK. Na czele kolumny dwie dziewczyny niosły transparent upamiętniający 50-cio lecie HDH. Zaraz za transparentem podążała górnicza orkiestra dęta, a następnie poczty sztandarowe PCK.
O godzinie 12.50 rozpoczęto uroczystą akademię odegraniem hymnu państwowego i hymnu PCK. Następnie przywitano gości w osobach, prezydenta miasta Krosna pana Piotra Przytockiego, starosty powiatu krośnieńskiego pana Jana Juszczaka, biskupa Adama Szala, Naczelnik Wydziału Edukacji - panią Grażynę Gregorczyk, posła Stanisława Zająca, senatora Stanisława Piotrowicza. i wielu innych zacnych gości. Prowadzący uroczystości prezes PCK Zarządu Rejonowego lek. Władysław Tlałka rozpoczął część artystyczną, którą uświetnił występ solistów, chóru i baletu Prywatnej Szkoły Muzycznej "Pro- Musica" pod dyrekcją Anny i Adama Munzbergerów.
Po zakończeniu części artystycznej organizatorzy wręczyli medale i okolicznościowe statuetki (szklana kropla krwi). Nasza szkoła otrzymała medal III klasy ,oraz szklaną statuetkę ze specjalnym podziękowaniem dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 W Krośnie. Nagrody z rąk prezesa PCK lek. Władysława Tlałki i prezydenta Krosna pana Piotra Przytockiego odebrał dyrektor mgr Andrzej Gregorczyk. Uroczystości zakończyły krótkie przemówienia zaproszonych gości.

Członkowie Klubu HDK przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie.
Klasa IV TEa
34. Bożena Paprocka
Klasa II LOb
35. Katarzyna Ziółek

Wszystkie wyżej wymienione osoby ukończyły 18 rok życia. Lista nie obejmuje wszystkich krwiodawców naszej szkoły. Osoby które oddają krew, ale nie znajdują się na liście proszone są o zgłoszenie się do opiekuna HDK PCK pana mgr Marcina Turka.

Opracował Marcin Turek