>Klasa IaLOg o profilu humanistycznym wraz z p. Natalią Solecką na języku polskim podjęła próbę wytropienia źródeł współczesnego selfie realizując przy tym założenia programowe związane ze sztuką renesansową. Przy pomocy aparatów telefonów komórkowych uczniowie wykonali zdjęcia inspirowane renesansowymi portretami. Spróbowaliśmy w ten sposób zbliżyć się nieco do tamtych czasów i pokazać, że mimo upływu lat nasza dbałość o utrwalany wizerunek jest taka sama - bez względu na to, czy jest to współczesne selfie czy renesansowy portret. Ustaliliśmy, że niekiedy współczesna technologia może być przeszkodą dla wiernego odwzorowania obrazu, bo barwy na naszych fotografiach są bardziej wyraziste niż te na oryginalnych obrazach, które już nieco zamazał czas. Odkrywaliśmy wiele zagadek ukrytych w dziełach sztuki, a także śledziliśmy historię modeli z obrazów. Zastanawialiśmy się czy dama pozuje z łasicą czy z gronostajem? Czy Leonardo da Vinci pozostawił na obrazie swój odcisk palca? Co kryje się za tajemniczym uśmiechem Mona Lisy?
Uczniowie chętnie zaangażowali się w projekt i zadbali o każdy najmniejszy detal. Powstała w ten sposób mała galeria zdjęć inspirowanych malarstwem renesansowym.
Ostatecznie ustaliliśmy, że pomiędzy dawnym portretem a współczesnym selfie nie można postawić znaku równości. Uczniowie zauważyli, że wykonanie portretu jest zdecydowanie bardziej czasochłonne i wymaga zaangażowania doświadczonego malarza, a przecież dzisiaj możemy uwiecznić nasz wizerunek w kilka sekund bez pomocy pędzla i sprawnej ręki artysty.
Wykonanie projektu było zabawnym doświadczeniem, a jego efekty przyniosły nam nie tylko wiele radości, ale pozwoliły przede wszystkim na niecodzienne obcowanie ze sztuką.