"Przedsiębiorczość w praktyce V"

Serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły ponadpodstawowe z woj. podkarpackiego do udziału w piątej edycji projektu
"Przedsiębiorczośćw praktyce”.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu
Programu Edukacji Ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego.

Zobacz więcej

Wyjazdy zagraniczne

Projekt dotyczy wielu aspektów funkcjonowania krajów europejskich (Francja, Niemcy, Polska, Rumunia, Węgry) w obszarze historycznym, kulturalno-naukowym, ekonomicznym i społecznym.

Czytaj więcej
camera slider joomla

Filmy o szkole

Współpraca:Aktualne projekty

Anonimowa skrzynka na sygnały

Szukaj

W czwartek, 7 listopada 2019 r. uczniowie klasy I TE a wraz z wychowawczynią p. Ireną Jakubowicz i opiekunką p. Jolanta Luśnią wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa.

Głównym punktem programu była wizyta w oddziale Narodowego Banku Polskiego. Mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z przedstawicielką banku, która w przystępny sposób zaznajomiła nas z działalnością tej wyjątkowej instytucji.
Podczas interesującej prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się między innymi, jaką wartość ma jedna sztabka złota (2,5 mln złotych) i ile waży (12,5 kg) oraz gdzie jest przechowywane polskie złoto (w Bank of England, w skarbcu w Londynie, który mieści się… pod rzeką Tamizą).

Z arcyciekawych informacji zapamiętaliśmy również fakt, że skarbiec NBP znajduje się w Warszawie w podziemiach, a drzwi do niego prowadzące ważą ok. 2,5 – 5 ton (!).

Po prezentacji zwiedziliśmy wystawę pt. „Wielcy polscy ekonomiści” oraz siedzibę banku, gdzie wystawiono stare maszyny liczące, sejfy oraz miliony złotych zgromadzone w workach (niestety nie dla nas - zbyt drobno pocięte, by można je było złożyć).

Następnie zeszliśmy do podziemi, a dokładniej przeszliśmy podziemną trasą turystyczną, która wiedzie pod rzeszowskim rynkiem. Trasę tworzą piwnice, budowane pod kamienicami od XIV do XVIII w. Najgłębsza piwnica, w której byliśmy, znajduje się 10 metrów pod powierzchnią rynku. Są to miejsca bardzo klimatyczne, pełne tajemnic i historii. Czuliśmy się trochę jak poszukiwacze skarbów, a zwłaszcza złota, o którym tak barwnie opowiedziano nam w NBP.

Była to nasza pierwsza wycieczka klasowa, którą zgodnie uznaliśmy za udaną. Mamy nadzieję na kolejne!

Serdecznie dziękujemy p. Monice Mularz–Dobrowolskiej za profesjonalne przyjęcie w siedzibie banku.

facebook_page_plugin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności.

Wyrażam zgodę na pliki cookie
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk