2 czerwca 2017 roku klasa 3 TT zakończyła trwającą cztery tygodnie praktykę zawodową. Był to dzień uroczystego podsumowania praktyki dla uczniów odbywających praktykę w Penziónie Pltník w Červeným Kláštorze na Słowacji. W spotkaniu podsumowującym brali udział przedstawiciele partnera projektu tj. Strednej odbornej skoly podnikania w Preszowie (Stanisław Kuchta – Dyrektor szkoły, Maria Vavrekova – koordynatorka projektu po stronie słowackiej i Edita Sebejova - księgowa szkoły), przedstawiciel Penziónu Pltník w Červeným Kláštorze (Jozef Grainda – menadżer pensjonatu), przedstawiciel Urzędu Miasta Krosna (Jolanta Kopciuch-Szmyd – Z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna), Zespół projektowy z naszej szkoły (Dariusz Niepokój – koordynator projektu i Dorota Lenik – asystent koordynatora projektu), uczniowie i pan Damian Pulnar – opiekun grupy. Spotkanie rozpoczęło się od wspomnień. Uczniowie w trakcie prezentacji przedstawili relację z całego pobytu na praktyce. Opowiedzieli o wykonywanej pracy, o zdobytych umiejętnościach i doświadczeniu. Dużo miejsca poświęcili relacji z organizacji czasu wolnego, tj. wycieczek: do Preszowa, Koszyc, kopalni soli SOLIVAR, na Trzy Korony, w Tatry Wysokie, do AQUA CITY. Po wspomnieniach nadszedł czas na oficjalne podsumowanie projektu. Pan Dariusz Niepokój podziękował przedstawicielom szkoły partnerskiej i przedstawicielowi Penziónu Pltník za ciepłe przyjęcie naszych uczniów, za zorganizowanie ich pobytu, za organizację miejsc odbywania praktyki na wielu stanowiskach pracy w pensjonacie, w muzeum, przy robieniu i obróbce zdjęć turystom. Pogratulował także uczniom zdobytych nowych wiadomości i umiejętności w branży turystycznej, w bezpośredniej pracy przy obsłudze gości z różnych krajów. Dodał, że sam tytuł projektu „Po doświadczenie na europejski rynek pracy!” nie został sformułowany przypadkowo. W jego zapisie został zawarty główny cel jego realizacji, czyli zdobywanie nowych doświadczeń na europejskim rynku turystycznym. Następnie Stanisław Kuchta – Dyrektor szkoły w Preszowie podsumował pobyt naszych uczniów na praktyce, wspomniał o ciekawym programie kulturalno – wypoczynkowym. Obiecał, że jego szkoła dołoży wszelkich starań, aby kolejny etap realizacji projektu przebiegł na jak najwyższym poziomie.Zapewnił, że bardzo zależy mu na bardzo dobrej współpracy między naszymi szkołami. Następnie głos zabrał Jozef Grainda – menadżer pensjonatu. Skierował do uczniów wiele ciepłych słów, ale też i bardzo mądre życiowe przesłanie. Jego zdaniem w branży turystycznej ważna jest praca na każdym stanowisku i żeby zostać dobrym menadżerem trzeba przejść wszystkie niższe stanowiska pracy. Dopiero wtedy można dobrze zarządzać firmą turystyczną. Te słowa, a zarazem radę powinni zapamiętać uczniowie na zawsze.

W końcu nadszedł czas na wręczenie certyfikatów, potwierdzających udział w projekcie, realizację programu praktyki oraz uzyskania dodatkowej wiedzy i umiejętności zawodowych. Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty sporządzone w trzech językach: angielskim, polskim i słowackim. Otrzymali też upominki od szkoły partnerskiej. Na koniec Pani Jolanta Kopciuch-Szmyd w imieniu Urzędu Miasta Krosna i Pan Dariusz Niepokój w imieniu dyrekcji i całej społeczności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika wręczyli upominki przedstawicielom szkoły partnerskiej z Preszowa i przedstawicielowi Penziónu Pltník w Červeným Kláštorze.

W dniu następnym po śniadaniu uczniowie wraz opiekunem wsiedli do busa i szczęśliwie powrócili do Krosna. Czekali na nich stęsknieni rodzice i rodzeństwo.

Opracowała: Dorota Lenik

facebook_page_plugin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności.

Wyrażam zgodę na pliki cookie
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk