Wśród licznych projektów realizowanych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w roku szkolnym 2015/2016, szczególną funkcję pełnią dwa artystyczne: będące mostem – by użyć słów Wieszcza – „między dawnymi i młodszymi laty”.

„Projekt: Legenda”, koordynowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu „Kulthurra! Zajęcia artystyczne w szkole”, dotyczy współczesnych reinterpretacji dawnych podkarpackich legend, przygotowywanych przez uczniów w formie komiksu i spektaklu teatralno-kabaretowego. Z kolei projekt „Podkarpackie Szkoły Tradycji”, prowadzony w roku 2016 przez Stowarzyszenie „Muzyka Dawna w Jarosławiu” dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczy różnych form międzypokoleniowego przekazu kultury tradycyjnej.  10 marca 2016r. w ramach tych projektów odbyły się w „Szczepaniku” pierwsze z cyklu warsztatów prowadzonych przez Agnieszkę Bernacką, autorkę praktyki „Myśląc po dawnemu”. Praktyka ta polega na edukacji artystycznej przy pomocy technik zaczerpniętych z różnych, autentycznych form kultury tradycyjnej, z wykorzystaniem jej regionalnych źródeł. Nasi uczniowie na kilka godzin wcielili się w wędrownych dziadów, snujących opowieści budowane ze słów, dźwięków ludowych instrumentów oraz melodii tradycyjnych podkarpackich pieśni. Najbardziej wytrwali uczestnicy warsztatów podjęli – udane – próby rozpoznania (tzw. „otwarcia”) swojego głosu. A to dopiero początek przygody, której finałem ma być koncert i nagranie płyty...