24 i 27 listopada 2015 roku gościliśmy w naszej szkole lokalnych pracodawców: właściciela hurtowni odzieży VIVOPOL oraz prezesa Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” Rymanów.

Temat przewodni spotkania:
„Czego od nas oczekuje rynek pracy i jak sprostać tym wymaganiom?”

Panowie opowiedzieli uczniom o swoich przedsiębiorstwach, o swojej pracy, o wymaganiach, jakie stawiają przed kandydatami do pracy, czego oczekują od pracowników.

Hurtownia VIVOPOL sprzedaje swoje towary klientom hurtowym i detalicznym. Klient jest stawiany zawsze na pierwszym miejscu i to jemu są podporządkowane wszystkie działania, jakie hurtownia podejmuje.

Wymagania stawiane obecnym i przyszłym pracownikom przez właściciela hurtowni to przede wszystkim uczciwość, rzetelność, obowiązkowość, odpowiedzialność, pracowitość, pomysłowość, umiejętność prowadzenia rozmowy sprzedażowej z różnymi klientami.

Z kolei prezes Spółdzielni zainteresował uczniów działalnością swojego przedsiębiorstwa. Spółdzielnia w Rymanowie prowadzi własną piekarnię, własne sklepy, a najważniejsze, na terenie spółdzielni istnieje jedna z trzech w kraju ubojnia królików, współpracująca z firmą Gerber.
Prezes Spółdzielni opowiedział uczniom jak rekrutuje pracowników do swojej firmy, jakie pytania najczęściej zadaje, na co zwraca uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Obecny rynek pracy to rynek sprzedawcy. Jest wiele osób, które poszukują pracy, ale niestety ilość miejsc pracy jest ograniczona. Kandydaci na pracowników muszą więc podczas rozmowy kwalifikacyjnej „zachwycić” pracodawcę swoją osobą.
Myślę, że po tych spotkaniach uczniowie będą świadomi tego, że wiedza, którą zdobywają w szkole to nie fikcja, ale coś co może im pomóc w zdobyciu pracy.

Organizator spotkania: Anna Karaś