Od października 2015 Nasza szkoła będzie uczestniczyła w wieloletnim projekcie edukacyjnym w zakresie kształtowania praktycznych umiejętności ekonomicznych.
To pierwsza tego typu szeroka akcja w ramach Społecznej Podkarpackiej Akademii Najlepszych Praktyk,  kierowana do uczniów  szkół ponadgimnazjalnych, której podstawowym celem będzie wyposażenie uczniów w  praktyczne umiejętności rozliczania się z tytułu podatków, korzystania z programu Płatnik ZUS, korzystania z produktów bankowych, pozyskiwania kapitału, zakładania i prowadzenia biznesu  oraz aktywności na rynku pracy.

W kolejnych latach, w ramach projektu przewidywane są warsztaty prowadzone przez specjalistów, krajowe i zagraniczne wyjazdy szkoleniowe, materiały dydaktyczne dla nauczycieli i uczniów oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Planowany na rok szkolny 2015/2016 projekt "Przedsiębiorczość w praktyce", realizowany będzie przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, Politechniką Rzeszowską, Zespołem Szkół Licealnych w Leżajsku i Zespołem Szkół nr 2 w Rzeszowie. Projekt przebiegał będzie dwustopniowo. Partnerami projektu będą ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Izba Skarbowa, Wojewódzki Urząd Pracy i NBP Oddział w Rzeszowie.

I etap:
Uczniowie uczestniczyć będą w warsztatach prowadzonych przez specjalistów z instytucji partnerskich. Otrzymają też dostęp do szczegółowych  materiałów informacyjnych dotyczących zagadnień konkursowych. Na ich podstawie raz w miesiącu wykonywać będą pracując w grupach,  krótkie zadania praktyczne.

Warsztaty i zadania konkursowe dotyczyć będą:
Moduł I: Zgłoszenia działalności gospodarczej do CEiDG lub KRS oraz zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych
Moduł II: Porównywanie ofert banków, obliczanie rzeczywistego kosztu kredytu, wypełnianie wniosku kredytowego
Moduł III: Pozyskiwanie kapitału na rozpoczęcie działalności. Wypełnianie wniosku o dofinansowanie ze środków  Funduszu Pracy
Moduł IV: Rozliczenia z tytułu podatków

Uczniowie, których prace zostaną najwyżej ocenione  wezmą udział w II etapie tego konkursu

II etap: wojewódzki
Opracowanie biznesplanu przedsięwzięcia rozwiązującego istotny problem lokalny
Test (wykonywany indywidualnie przez każdego uczestnika, punkty zdobyte przez członków zespołu są sumowane)
Prezentacja biznesplanu

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
Koordynator  Projektu w ZSP Nr 1: Angelika Majkut