20 marca 2015r. odbył się V Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Sybirackiej dla młodzieży powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie oraz Związek Sybiraków i Liceum Ogólnokształcące w Jedliczu. Uczestnicy – chętni gimnazjaliści oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu wraz z opiekunami zostali zaproszeni do malowniczego dworku Stawiarskich, w którym mieści się jedlickie LO, gdzie prezentowali wybrane teksty.

Naszą szkołę  reprezentowały uczennice, które uzyskały najwyższe noty w eliminacjach szkolnych: Natalia Zabawska z I LOa, Patrycja Rajchel z I LOd i Kinga Najba z II LOb pod opieką polonistki Bogusławy Kopczyk. Recytowały poruszające wiersze Sybiraków, np. Marii Niwińskiej „Wierzę, że wrócę”.

Okazuje się, że poezja patriotyczna wciąż znajduje grono entuzjastów wśród młodych ludzi. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przedstawienie własnej interpretacji wybranego utworu poetyckiego o tematyce sybirackiej. Na ocenę występu składały się m.in. dobór repertuaru, jego interpretacja i ogólny wyraz artystyczny. Więcej informacji na http://www.jedlicze.pl/node/5345.

Opracowała Bogusława Kopczyk