Wiadomość o śmierci Świętej Pamięci Władysława Wojtyczka spadła na nas nagle w dniu 22 grudnia 2014 roku i była dla wszystkich ogromnym szokiem.

W niniejszym opracowaniu pragniemy wspomnieć zasługi Zmarłego dla rozwoju szkoły. Pan Władysław Wojtyczek wpisał się bowiem złotymi czcionkami w historii „Szczepanika”. Ta szkoła,
i praca dla niej to było dla Niego całe życie.

Ze „Szczepanikiem” był związany całe zawodowe życie. Co więcej właśnie w tej szkole -
w Technikum Włókienniczym zdał w 1974 roku maturę i uzyskał tytuł technika włókiennika
o specjalności tkactwo. Zaszczepione w naszej szkole zainteresowanie  zawodem rozwijał studiując na Politechnice Łódzkiej, na Wydziale Włókienniczym w zakresie Mechanicznej Technologii Włókna, uzyskując w 1979 roku tytuł magistra inżyniera włókiennictwa. Wtedy, w 1979 roku, wśród wielu ofert pracy, wybrał pracę nauczyciela w swojej Alma Mater, która była cenioną placówką kształcącą
w branży włókienniczej. W okresie swoich pierwszych lat pracy dał się poznać jako bardzo dobry
i kompetentny fachowiec, a przy tym uzdolniony nauczyciel. Cieszył się dzięki temu ogromnym szacunkiem licznej, rozsianej po całej Polsce rzeszy absolwentów szkoły włókienniczej, co dało się łatwo zaobserwować w trakcie spotkań absolwentów podczas obchodów jubileuszu szkoły.

W 1990 roku objął funkcję wicedyrektora szkoły, którą pełnił do samego końca. Lata dziewięćdziesiąte XX wieku to był trudny czas, wymagający odpowiedzialności i wyobraźni zarazem. Jego wysokie kompetencje i otwartość na zmiany w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju szkoły w tym okresie.

Aby jeszcze lepiej wywiązywać się ze swoich obowiązków ukończył kurs w zakresie „Organizacji
i zarządzania oświatą”. Jednak prawdziwą dużą zmianę w jego zawodowym życiorysie sprawiło ukończenie w 2001 roku studiów podyplomowych na Akademii Ekonomicznej w Katowicach
w zakresie „Informatyki w szkole”. Studia te, oprócz nowych kwalifikacji, dały mu też nową pasję, której oddawał się z upodobaniem.

Można długo wymieniać Jego zasługi jako Nauczyciela i Wicedyrektora, wśród których na uwagę zasługują: opracowanie wielu programów informatycznych wspierających proces zarządzania szkołą, opracowanie programów autorskich z informatyki,  aktywna realizacja programu Szkoła Kluczowych Kompetencji, inspirowanie i wspieranie nauczycieli do stosowania nowoczesnej technologii informacyjnej, opracowanie różnych wersji stron internetowych, koordynacja działań związanych z unowocześnianiem wyposażenia techno-dydaktycznego szkoły, ale także dbałość
o tradycje szkoły, ogromne zaangażowanie w przygotowanie i organizację Jubileuszy 120- i 125-lecia istnienia szkoły. Jako bezpośredni przełożony chciałbym tu podkreślić, że Pan Władysław Wojtyczek był wzorem nauczyciela rzetelnego, sumiennego i odpowiedzialnego, wicedyrektora samodzielnie rozwiązującego problemy szkoły. Był człowiekiem, który najwięcej wymagał od siebie. Z wielką wdzięcznością wspominamy wyświadczone przez Niego dobro, którego byliśmy świadkami.

Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany nagrodą Dyrektora Szkoły, dwukrotnie Nagrodą Kuratora Oświaty (w 1998 i 2006 roku), trzykrotnie nagrodą Prezydenta Miasta Krosna (w 2002, 2009 i 2014 roku), a w 2006 roku został odznaczony najwyższym odznaczeniem resortowym – Medalem Komisji Edukacji Narodowej. A tuż przed śmiercią został przygotowany wniosek o kolejne odznaczenie – Medal za Wieloletnią Służbę , który już nie został wysłany. Niestety los podyktował inny scenariusz.

Pan Władysław Wojtyczek był człowiekiem niezwykłym i wspaniałym, zawsze miał czas dla drugiego człowieka, zawsze miał czas, by zatrzymać się w codziennym życiu, ciepło uśmiechnąć i porozmawiać z każdym, kogo napotkał na swej życiowej drodze. Kochał młodzież, z którą pracował.

W ostatniej drodze na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie w dniu
27 grudnia 2014 roku odprowadziły Zmarłego liczne rzesze nauczycieli, pracowników, emerytów oraz uczniów.

Dzisiaj wraz z całą społecznością Szczepanika pragniemy wspomnieć zasługi mgr. inż. Władysława Wojtyczka dla rozwoju szkoły i tym samym podziękować Mu za zaangażowanie, przykładne wypełnianie obowiązków, za przyjaźń i serce.