Oficjalnie szkołę utworzono w 1887 roku, ale działalność rozpoczęła ona dopiero w roku 1888. Nowo utworzonej placówce nadano oficjalnie nazwę Wzorowy. Kształcenie zawodowe skupiało się tylko na przędzalnictwie i tkactwie włókien łykowych (głównie lnu).

W roku szkolnym 1954/55 postanowiono wprowadzić system nauczania oparty na wzorach radzieckich. Zmniejszono prawie o połowę liczbę godzin przedmiotów ogólnokształcących i teoretycznych zawodowych, zwiększając jednocześnie ilość zajęć praktycznych. W 1955 roku cofnięto wydane wcześniej zarządzenia i przywrócono poprzedni system nauczania, oparty na programach z roku 1951.

W 1956 roku uległ likwidacji Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego i większość szkół zawodowych (w tym Technikum Przemysłu Włókien Łykowych w Krośnie) została włączona do administracji Ministerstwa Oświaty.

Dla naszej szkoły reforma szkolnictwa przeprowadzona w latach 1956 – 57 miała bardzo poważne następstwa. 1 września 1957 roku Technikum Przemysłu Włókien Łykowych zostało przekształcone w Technikum Włókiennicze.

W szkole powstało też wtedy koło Ligi Obrony Kraju, powadzone przez Stanisława Findysza, a także Szkolny Klub Sportowy, którego opiekunkami były wówczas panie Janina Sołtysik i Zofia Lewko.

Po 1957 roku Technikum Włókiennicze w Krośnie było jedyną placówką oświatową w Polsce, przygotowującą specjalistów w dziedzinie przędzalnictwa i tkactwa dla przemysłu lniarskiego. Absolwenci łatwo znajdowali również pracę w zakładach przemysłu bawełniarskiego i wełniarskiego. W zasadzie każdy z nich mógł wówczas bez większego problemu znaleźć pracę w licznych zakładach tekstylnych w całym kraju.

Od początku lat 60. systematycznie modernizowano park maszynowy warsztatów. Dokonywano tego poprzez zakup nowych maszyn lub pozyskiwanie maszyn używanych w dobrym stanie technicznym z zaprzyjaźnionych ze szkołą zakładów włókienniczych. Starano się również modernizować sam pawilon warsztatów i dostosowywać go do potrzeb młodzieży. I tak np. w kwietniu 1962 roku przebudowano jedno z pomieszczeń w pawilonie warsztatów na stołówkę dla uczniów.

Pod koniec lat 60., dzięki staraniom dyrektora szkoły, Jana Michalskiego i kierownika warsztatów szkolnych, inż. Adama Lubasia oraz przy poparciu dyrektora Zakładów Przemysłu Lniarskiego „Krosnolen”, Adolfa Owoca (wychowanka naszej szkoły), udało się rozpocząć prace przy budowie nowych warsztatów szkolnych. W roku 1970 rozpoczęto wstępne roboty budowlane. Obiekt w stanie surowym ukończono w 1971 roku, a przez następny rok trwały prace wykończeniowe oraz wyposażanie warsztatów w maszyny i urządzenia. Budowę nadzorowało Zjednoczenie Przemysłu Lniarskiego.

facebook_page_plugin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności.

Wyrażam zgodę na pliki cookie
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk