Współpraca:Szukaj

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie to najstarsza szkoła średnia w Krośnie i najstarsza szkoła zawodowa w regionie krośnieńskim. Jest spadkobierczynią tradycji Szkoły Tkackiej, której historia sięga 1888 roku. W 2018 roku obchodziliśmy 130-lecie jej powstania. Od blisko 50 lat patronem szkoły jest Jan Szczepanik - wielki wynalazca, prekursor kolorowej kinematografii i telewizji, jeden z najsławniejszych mieszkańców Krosna.

W naszym Zespole Szkół kształci się obecnie  882 uczniów w 30 oddziałach, w tym 479 w Technikum, 403 w Liceum Ogólnokształcącym. W szkole pracuje 77 osobowa kadra nauczycieli o wysokich kwalifikacjach, wśród których 59 to nauczyciele dyplomowani,  a 34 to egzaminatorzy egzaminów zewnętrznych.

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. Jana Szczepanika

to jedna ze szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie. Kandydatom proponujemy wybór jednego z profili:

Realizacja zajęć w zakresie rozszerzonym

Uczniowie w zależności do profilu realizują 2 lub 3 przedmioty w zakresie rozszerzonym wskazane dla wybranego profilu:

 • w profilu humanistyczno- językowym - język polski, wos i język angielski,
 • w profilu promedycznym - biologia, chemia i język angielski,
 • w profilu pożarniczym - wiedza o społeczeństwie i język angielski.

Uczniowie klasy o profilu pożarniczym zamiast przedmiotu w zakresie rozszerzonym realizują przedmioty uzupełniające: edukacja pożarnicza oraz bezpieczeństwo wewnętrzne.

Proponujemy bogatą ofertę języków obcych: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski.

Język angielski jest dla wszystkich obowiązkowy. Kandydat przyjęty do szkoły będzie mógł wybrać drugi język obcy spośród pozostałych zaproponowanych, a kwalifikacja do grup językowych odbędzie się zgodnie z wewnątrzszkolnym regulaminem,

Część zajęć z języka obcego odbywa się w pracowniach komputerowych. Część lekcji języka angielskiego prowadzona jest z udziałem native speakera.

Dbamy o wysoki poziom szkoły:

 • nasi absolwenci uzyskują dobre wyniki egzaminu maturalnego,
 • uczniowie uzyskują liczne sukcesy w konkursach i olimpiadach,
 • nasi uczniowie uzyskują stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe: stypendia Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Miasta Krosna, stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych przyznawane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego,
 • mamy bogato wyposażone, przystosowane do ćwiczeń laboratoryjnych pracownie przedmiotowe,
 • dysponujemy pięcioma pracowniami komputerowymi, w tym zawodowymi pracowniami komputerowymi dla kierunku ekonomicznego i handlowego, hotelarstwa, organizacji turystyki i spedycji,
 • posiadamy nowoczesne centrum informacyjne z biblioteką i czytelnią multimedialną, w której uczniowie mają swobodny, indywidualny dostęp do komputerów ze stałym łączem internetowym, wyposażonych w skanery, odtwarzacze DVD, nagrywarki, drukarki, programy multimedialne; zbiory biblioteczne udostępniamy elektronicznie; centrum jest oceniane jako jedno z najlepszych w Krośnie,
 • na szeroką skalę wprowadzamy informatykę do codziennej praktyki szkolnej; prowadzimy elektroniczny dziennik lekcyjny, wprowadzamy, elementy e-learningu - kursy wspomagające nauczanie na platformie MOODLE,
 • dysponujemy wielostanowiskowym wygodnym parkingiem.

Troszczymy się o rozwój fizyczny młodzieży:

 • dysponujemy doskonałą bazą sportową i rekreacyjną w hali o pow. 800 m2 (sala sportowa, siłownia, stoły do tenisa, bilard),
 • posiadamy nowoczesne wielofunkcyjne boisko sportowe o sztucznej nawierzchni (koszykówka, siatkówka, piłka nożna, piłka ręczna, tenis) i siłownię zewnętrzną,
 • prowadzimy zajęcia SKS-u w kilku dyscyplinach sportów drużynowych,
 • organizujemy zajęcia na basenie oraz lodowisku,
 • uczniowie na terenie szkoły są objęci codzienną opieką szkolnej pielęgniarki.

Rozwijamy zainteresowania i inicjatywy uczniów:

 • przedstawiamy bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych - aktywnie w ponad 50 grupach zajęć pracuje ponad połowa uczniów; działają m. in. koła i zespoły: przedmiotowe, ekonomiczno-informatyczne, przedsiębiorczości, bibliotekarskie, informatyczne (grafika komputerowa), multimedialne, modelek, filmowe, teatralne, sportowe (aerobik, unihokej, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, szachy), strzeleckie; działają warsztaty plastyczne, chór szkolny, kabaret SSOK,
 • współpracujemy z uczelniami: Uniwersytetem Rzeszowskim, Wyższą Szkołą Prawa i Administracji w Rzeszowie, Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Państwową Wyższą Szkoła Zawodową im. St. Pigonia w Krośnie i in. w ramach programu klas patronackich,
 • organizujemy konkursy, zawody szkolne i międzyszkolne dla uczniów szkół ponadpodstawowych i uczniów szkół podstawowych ("Kreator mody", Konkurs Wiedzy o Janie Szczepaniku, "Junior Master of English", Podkarpacki Konkurs Turystyczny). Nasi uczniowie systematycznie biorą udział w konkursach, zawodach, olimpiadach i odnoszą znaczące sukcesy,
 • organizujemy całodniowe imprezy: Święto Patrona Szkoły, Dzień Języków Obcych, Dzień Zawodowca, SzczepaniCon, a także barwne otrzęsiny, jasełka, koncerty, wystawy, pokazy mody,

 • zespół teatralno-kabaretowy SSOK występuje w przeglądach artystycznych i konkursach odnosząc systematycznie od 2006 roku sukcesy, np. podczas Przeglądów Młodzieżowych Wieczorów Rozrywkowych "BLAGA " (I miejsce w 2016 i 2017 roku), "O złotą beczkę śmiechu" w Lubaczowie w 2016r., I miejsce w wojewódzkim przeglądzie zespołów artystycznych w Dębicy w 2011 r.; SSOK prezentuje swój repertuar nie tylko krośnieńskiej publiczności, ale także wystąpił w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie,
 • uczniowie uczestniczą w akcjach charytatywnych; za tę działalność szkoła została odznaczona lazaretańskim medalem "Humanitaetsmadaille 1. Klasse", przyznanym przez Corps Saint Lazare International z siedzibą w Wiedniu i została w 2014 i 2015 laureatem konkursu „Zasłużony dla wolontariatu”,
 • aktywnie działa szkolny Klub Honorowego Dawcy Krwi,
 • coroczne uczniowie uczestniczą w programie "Dzień przedsiębiorczości" przygotowującym młodzież do wyboru drogi zawodowej, ścieżki edukacyjnej.

Dodatkowe informacje na

facebook_page_plugin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności.

Wyrażam zgodę na pliki cookie
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk