SPOTKANIE Z POETĄ JAROSŁAWEM  MIKOŁAJEWSKIM
27 listopada 2013 r. uczniowie fakultetu humanistycznego F22 uczestniczyli w spotkaniu się z poetą, prozaikiem, dziennikarzem i tłumaczem języka włoskiego Jarosławem Mikołajewskim w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie. Mieli okazję nie tylko dowiedzieć się, jak powstawały kolejne książki pisarza, ale również porozmawiać o ciekawostkach z jego życia oraz pracy literackiej. Spotkanie prowadziła dr Zofia Bartecka-Prorok.

Dowiedzieliśmy się, że Jarosław  Mikołajewski (ur. w 1960 roku) wydał 10 tomów poetyckich m.in.: ?A świadkiem śnieg? (1991), ?Kołysanka dla ojca?(1994), ?Zabójstwo z miłości?(1997), ?Mój dom przestały nawiedzać duchy?(1998), ?Nie dochodząc pięknej?(2001), ?Zbite szklanki?(2010), ?Na wdechu?(2012).
Jego wiersze były tłumaczone na języki: włoski, niemiecki, hebrajski, grecki. Jest laureatem wielu nagród literackich oraz nagrody Nowej Okolicy Poetów. Otrzymał też nominację do Nagrody Literackiej ?Nike?, za książkę ?Rzymska komedia?(2011). Pisze i tłumaczy również książki dla dzieci. Był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie w latach 2006-2012. Utwory Mikołajewskiego wskazują na ciągle niezatartą w nas potrzebę czystości uczuć, może nawet tkliwości i co najważniejsze-utwory te taką tkliwość rozbudzają, kultywują.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Autor odpowiadał na zadawane pytania bardzo ciekawie i wyczerpująco. Uczniowie byli zachwyceni poczuciem humoru Mikołajewskiego. Dla miłośników jego prozy spotkanie w Krośnie było również okazją do zakupu książki z autografem. Wyjście zorganizowała Bogusława Kopczyk.

Link do galerii

Opracowała Bogusława Kopczyk