KONKURS MIĘDZYSZKOLNY W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W KROŚNIE

Uczniowie  I LO b: Diana Dąbrowska, Mateusz Nycz, Maciej Wiśniowski i Łukasz Włodyka należący do kółka teatralnego wzięli udział w międzyszkolnym konkursie pod hasłem ?Śladami Tuwima i Gałczyńskiego?. Konkurs odbył się 24 października 2013 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i  poświęcony był życiu i twórczości Juliana Tuwima oraz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W grudniu tego roku mija 60. rocznica śmierci poetów, zatem konkurs był okazją do przypomnienia biografii i dorobku obydwu twórców i podkreślenia obchodzonego w całej Polsce Roku Tuwima.

Dziesięć czteroosobowych zespołów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego zaprezentowało się w trzech konkurencjach. Pod hasłem ?Tuwim dzieciom? drużyny przygotowały inscenizacje oparte na wybranych utworach poety, które skierowane były do dzieci w wieku 5-8 lat. Najczęściej uczestnicy prezentowali wiersze Tuwima takie jak: ?Lokomotywa?, ?Zosia Samosia?, ?O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci? czy ?Okulary?.

Pomysły na twórczą interpretację tekstów poety były bardzo różne - od zabaw z udziałem publiczności po przedstawienie z wykorzystaniem kukiełek. Wszystkie prezentacje poddane zostały ocenie publiczności: uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie stali się jurorami, którzy wybrali dwie ich zdaniem najlepsze inscenizacje (Nagroda Publiczności) . W drugiej części, pod hasłem: ?A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź...? drużyny miały za zadanie przedstawić prezentację multimedialną poświęconą fragmentom biografii i/lub twórczości K. I. Gałczyńskiego. Obok szczegółowych faktów biograficznych poety, młodzież zaprezentowała liczne fotografie, teksty wierszy i piosenek Gałczyńskiego. Część prezentacji wzbogacona była o krótkie inscenizacje słowno-muzyczne. W ostatniej konkurencji młodzież musiała odpowiedzieć na 16 pytań związanych z biografią i twórczością poetów, m.in.: Z jakimi pismami satyrycznymi współpracował Tuwim przed wybuchem II wojny światowej; Jaki był tytuł powieści poetyckiej K. I. Gałczyńskiego, wydanej w 1929 r., uważanej za jego debiut książkowy; Jaka była nazwa grupy poetyckiej, której Tuwim był współzałożycielem, wspólnie z K. Wierzyńskim, A. Słonimskim, J. Lechoniem. Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy o Tuwimie i Gałczyńskim, inspirowanie do sięgania po ich utwory oraz poszukiwanie nowatorskich interpretacji utworów literackich. Młodzież w trakcie zmagań konkursowych wielokrotnie podkreślała ponadczasowość twórczości poetów. Ich utwory czytają kolejne pokolenie Polaków, a wiersze adresowane do dzieci bawią zarówno małych, jak i dorosłych czytelników, co pokazały inscenizacje oparte na utworach Juliana Tuwima. Konkurs zorganizowany został przez krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną przy wsparciu finansowym Gminy Krosno i był kolejnym wydarzeniem z cyklu ?Wielcy twórcy literatury od A do Z?. Wszystkie prezentacje i testy oceniało jury w składzie: Anna Pelc - nauczyciel polonista, Stanisława Raus - animator kultury i Beata Szarek - kierownik Czytelni Głównej. Drużyna z naszej szkoły, której opiekunem była Bogusława Kopczyk, zdobyła III miejsce. Nagrody książkowe i dyplomy wręczali laureatom Dyrektor KBP - Teresa Leśniak oraz jurorzy, gratulując wiedzy i pomysłowości zarówno młodzieży, jak i opiekunom, których praca i zaangażowanie sprawia, że tego typu działania mogą być realizowane.

link galeria

Opracowała Bogusława Kopczyk