SPOTKANIE Z ZYGMUNTEM MIŁOSZEWSKIM AUTOREM BESTSELLEROWYCH KRYMINAŁÓW

23 października 2013 r. uczniowie fakultetu humanistycznego F 22 uczestniczyli w spotkaniu się z prozaikiem Zygmuntem Miłoszewskim w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Mieli okazję nie tylko dowiedzieć się, jak powstawały kolejne książki pisarza, ale również porozmawiać o filmowych adaptacjach jego powieści. Spotkanie prowadziła dr Zofia Bartecka-Prorok.

W 2007 roku ukazało się ?Uwikłanie? - pierwsza książka z prokuratorem Teodorem Szackim, za którą autor otrzymał prestiżową Nagrodą Wielkiego Kalibru za najlepszy kryminał roku. Wcześniej wydano rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy ?Domofon? i baśń dla dzieci ?Góry Żmijowe?. Kolejna część cyklu z Szackim - ?Ziarno prawdy? z  2011 roku, zaczyna się od krwawej zbrodni (pod murami starej synagogi w Sandomierzu zostają znalezione zwłoki kobiety). Kolejne morderstwa nawiązują do niechlubnej historii mordów na Żydach i XVIII-wiecznego obrazu przedstawiającego rzekomy rytualny mord dokonywany przez Żydów na polskich dzieciach, który wisi zasłonięty w sandomierskiej katedrze. Jak podkreślał autor na spotkaniu, te relacje polsko-żydowskie to tak naprawdę pretekst do pokazania narodowych kompleksów i paranoi.
Najnowsza powieść Miłoszewskiego, wydana w tym roku, to współczesny thriller, w którym grupa osób poszukuje zaginionego w czasie II wojny światowej obrazu Rafaela ?Portret młodzieńca?. Akcja rozgrywa się w kilku krajach i na różnych kontynentach. Ale książka to także źródło wiedzy o rynku dzieł sztuki skradzionych w czasie wojny i szereg krytycznych odniesień do polskiej polityki kulturalnej. Jak mówił pisarz samo zebranie dokumentacji do tej powieści zajęło mu pięć miesięcy. Książka, choć wydaje się gotowym scenariuszem dla filmu akcji, zdaniem pisarza nie zostanie nigdy sfilmowana, bo budżet jednej sceny wyczerpałby średni budżet całego filmu. Ale taka jest właśnie przewaga literatury nad kinem. Film na podstawie powieści ?Uwikłanie? w reżyserii Jacka Bromskiego cieszył się dużą oglądalnością, natomiast na wiosną mają rozpocząć się zdjęcia do ?Ziarna prawdy? w reżyserii Borysa Lankosza. Zygmunt Miłoszewski podkreśla, że literatura jest dla niego przede wszystkim pasją. Dla miłośników jego prozy spotkanie w Krośnie było również okazją do zakupu książki z autografem.

link galera

Opracowała Bogusława Kopczyk