W dniach 8-13 października w ramach projektu LLP Comenius "Lights... Camera... ACTION! Discovering cultures throughout cinema" oraz uroczystych obchodów 125-lecia naszej szkły gościliśmy przedstawicieli naszych zaprzyjaźnionych szkół z Hiszpanii, - Instituto Enseanza Secundaria "Francisco Ros Giner" z miasta Lorca, Szkocji - Garnock Academy z Kilbirnie, Francji - College Albert Camus z miejscowości Torigni i Słowenii -Srednja skola Slovenska Bistrica z miasta Slovenska Bistrica.

 

8 października Jerzy Rapa i Michalina Ginalska powitali w Krakowie 13 uczniów szkoły słoweńskiej dowodzonych przez Tanję Drabanović i Tarę Horvat. Goście wspólnie z polskimi opiekunami zwiedzili Kraków i korzystając z pięknej pogody mogli nacieszyć się fantastyczną atmosferą wawelskiego grodu.

Grupa słoweńska z Michaliną Ginalską udała się busem do Krosna zaś przedstawiciele szkół: hiszpańskiej, na czele z Carmen Bano, Isabel Millan Diaz i Juan Luis Fernandezem Lopezem wraz z 13 uczniami i francuskiej-Isabel Martinez i Nathalie Deletoille z 3 uczniami zostali powitani na lotnisku w Balicach w godzinach wieczornych przez Jerzego Rapę i również wyruszyli w podróż do Krosna.
W Krośnie tuż przed północą uczniowie naszej szkoły powitali swoich kolegów i zabrali ich do swoich domów.
Kolejny dzień - środa 9 października - to intensywne próby w szkole przed czwartkowym koncertem w RCKP w Krośnie. Dzięki wysiłkom Bartosza Gałązki, Isabel Millan Diaz i Heather Toole, która wraz z dyrektorem szkoły szkockiej Brianem Mc Naught i 6 uczennicami pod opieką Tomasza Celeja przybyła tego dnia do Krosna, wspólne wysiłki nauczycieli i uczniów zaowocowały w trakcie koncertu fantastycznym wykonaniem wszystkich zaplanowanych utworów.
Równolegle odbyło się spotkanie robocze nauczycieli, którego celem było ustalenie dalszych działań w projekcie. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Andrzej Gregorczyk, Krystyna Kenar, Ewelina Tokarz i Jerzy Rapa.
W godzinach popołudniowych nasi goście (w liczbie 47) w towarzystwie dyrektora Andrzeja Gregorczyka, Eweliny Tokarz i Jerzego Rapy wzięli udział w Centrum Dziedzictwa Szkła w spotkaniu z wiceprezydentem miasta Krosna Bronisławem Baranem i następnie zwiedzili CDS. Wielką frajdę sprawiły warsztaty malowania bombek choinkowych, które następnie goście zabrali jako pamiątki ze sobą.
I wreszcie wielki dzień - 10 października. O godzinie 11. rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji 125-lecia naszej szkoły, która rozmachem i poziomem organizacyjnym i artystycznym zadziwiła naszych kolegów i koleżanki z bratnich szkół. Jeśli chodzi o część artystyczną to właśnie wykonanie przez połączone chóry 4 utworów (hiszpański "Volver", szkocki "Brave" oraz "Dumka na dwa serca" i "Hej, hej ,sokoły") walnie przyczyniło się do owacyjnego przyjęcia przez społeczność "Szczepanika" i zaproszonych gości. Niezapomniany koncert zespołu "Pectus", gdzie świetnie bawili się wszyscy uczniowie i nauczyciele był dopełnieniem całej imprezy.
Piątek 11 października to wyprawa nad Solinę, która dzięki cudownej pogodzie pozwoliła wszystkim rozkoszować się widokami na Zalew Soliński, popłynąć w rejs "Białą Flotą" i podziwiać uroki "polskiej złotej jesieni".
Wieczorem zbiórka o godzinie 19. Młodzeż bawiła się na dyskotece a obok nauczyciele bawili na fantastycznym balu z okazji 125-lecia szkoły. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni i była to kolejna okazja do zacieśniania kontaktów i nawiązywania znajomości.
Sobota rano to o godzinie 7. pożegnanie przedstawicieli szkoły słoweńskiej i łzy uczniów, którzy się żegnali same świadczą o tym jak bardzo polubili się młodzi uczestnicy wymiany. Powtórka o godzinie 8. - tutaj pożegnanie ekipy francuskiej i hiszpańskiej - i znów łzy wzruszenia i obietnice ponownych spotkań.
Goście pod opieką Jerzego Rapy i Przemysława Kubala udali się do Krakowa, gdzie pomimo nieoczekiwanych wydarzeń udało się dostarczyć na czas na lotnisko Francuzów.
Pozostali uczestnicy wyjazdu zwiedzili Kraków-Szkoci zwiedzili Fabrykę Szyndlera i około godziny 17 pożegnali ekipę hiszpańską.
Następnego dnia rano wyjechali przedstawiciele szkoły szkockiej kończąc owocne spotkanie naszych przyjaciół w szkole i naszym pięknym mieście. I może dopiero teraz po kilku dniach widzimy faktyczny wyraz i wagę wszystkich wydarzeń, znaczenie nawiązanych kontaktów i szansę na przyszłe spotkania. Ponieważ istota projektu to nie tylko poprawa umiejętności posługiwania się językiem obcym i technikami ICT. To przede wszystkim motywacja do dalszej nauki i wzbudzenie chęci poznawania Europy (i świata), to fajna zabawa, która jest zarazem piękną lekcją przyjaźni, pomocy, tolerancji i zrozumienia innych ludzi, pomimo tego, że mieszkają bardzo daleko i mają zupełnie inna kulturę.
A to wszystko nie odbyłoby się bez udziału wszystkich wymienionych wyżej osób oraz Elżbiety Bryneckiej, która przygotowała wystawę prac plastycznych wykonanych w projekcie w RCKP i Krystyny Kenar, która zrobiła to samo w naszej szkole. Serdeczne podziękowania za pomoc i wyrozumiałość dla wszystkich, którzy nam pomogli i sprzyjali.
Wielkie podziękowania należą się młodzieży, która zaangażowała się w koncert i obchody jubileuszu szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy przyjmowali uczniów w swoich domach.
Uczniowie goszczący słoweńskich partnerów: Sabina Stojak, Francesca Cygan, Arleta Widziszewska, Natalia Bąk, Daniel Półchłopek, Mateusz Wierdak, Magdalena Macierzyńska, Karolina Kopeć, Izabela Kijowska, Klaudia Fejkiel, Paulina Maciejowska, Karolina Pelczar, Weronika Gazda, Barbara Mendyka, Patrycja Stankiewicz.
Uczniowie goszczący partnerów z Hiszpanii : Ewa Wiklowska, Jakubik Magdalena, Krygowska Aleksandra, Kocur Karolina,Liput Elżbieta,Macieik Kamila, Piróg Anna, Skubińska Patrycja, Szubrycht Katarzyna, Wawer Katarzyna, Jakub Wesołowski, Klaudia Dereniowska, Monika Więcek.
Dziękując wszystkim nauczycielom, uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie i pomoc zapraszam do dalszej współpracy.

Opracował: Szkolny koordynator projektu - Jerzy Rapa

 

facebook_page_plugin