Teatralny wieczór w Odrzykoniu i wizyta Bronisława Komorowskiego

Reprezentacja uczniów naszej szkoły z II LO d, IV TT i IV TH oraz absolwenci należący do kółka teatralnego pod opieką p. Bogusławy Kopczyk uczestniczyli 6 września 2013 roku w spotkaniu z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim.
Wizyta na zamku w Odrzykoniu-Korczynie kończyła pobyt prezydenta Komorowskiego na Podkarpaciu. Wcześniej odwiedził Łąkę koło Rzeszowa, Sanok i Krosno.

Podczas pobytu na zamku  prezydent i zgromadzeni goście (wśród nich byli przedstawiciele rodzin Szeptyckich i Starowieyskich, potomkowie Fredry) obejrzeli spektakl "Fredrowskie obrachunki, czyli Fredro po męsku" w wykonaniu aktorów ?Teatru bez rzędów" - Teatru Zamkowego im. Franciszka Starowieyskiego.
Była to kontaminacja wielu sztuk dramatopisarza, np. ?Ślubów panieńskich?, komedii ?Damy i huzary?, ?Mąż i żona?, ?Ożenić się nie mogę?, itd. w adaptacji i reżyserii Agnieszki Baranowskiej. Aktorzy wcielili się zarówno w role męskie jak i żeńskie.
Podziwialiśmy płaczącego Albina (Łukasz Pracki) czy zgrabną i powabną Zofiję (Adam Godlewski). Całości dopełniła niebanalna scenografia Kamili Grzybowskiej - Sosnowskiej oraz grana na żywo muzyka Igi Eckert.
Teatr Bez Rzędów to założona przez Lecha Walickiego w 2008 roku, nieformalna grupa teatralna, skupiająca profesjonalnych młodych twórców, na co dzień związanych z teatrami w całej Polsce.
Aktorzy w wolnym czasie, poza pracą w teatrze, spotykają się by wspólnie tworzyć inny teatr. Teatr bez rzędów, bez dachu, bez ?desek?, bez dyrektora, bez dziury w całym, bez marnych aktorów i brzydkich aktorek jest jednak bardzo profesjonalny.
Spektakl poprzedziło wystąpienie prezydenta, który powiedział; Nie ma lepszego miejsca niż to, aby rozpocząć Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry.
Narodowe Czytanie to zainicjowana w ubiegłym roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.
W tym roku utwory Fredry będą czytane w 650 miejscach w Polsce. - Jestem szczęśliwy, że ta wielka akcja, nie tylko wspólnego czytania, ale również przybliżania nas do wiedzy o nas samych, o naszym poczuciu humoru, o naszych przywarach, o naszych wielkościach, jest możliwa w coraz większym wymiarze.
Bo przecież każda literatura, która tworzy naszego polskiego ducha, nasze polskie marzenia, polskie fobie, nasze polskie wielkości jest spoiwem wspólnoty narodowej - powiedział prezydent.
- Myślę, że ten dowcip fredrowski, który tyle samo nas rozgrzesza, ile nas smaga, tyle samo pokazuje naszych wielkości, ile słabości, małości, jest nam także szalenie potrzebny po to, abyśmy mogli widzieć się nie w krzywym zwierciadle - ale naszym własnym zwierciadle - samych siebie, całą Polskę, polską kulturę, polskie marzenia, polskie dokonania i polskie wyzwania ? kontynuował.
Podczas swojego wystąpienia zacytował fragmenty z "Zemsty". Padło m.in.: Tak jest - zgoda, a Bóg wtedy rękę poda" - Niech tak będzie tu w Odrzykoniu i całej Polsce ? dodał na koniec.

link do galerii