4 czerwca 2013 r. (wtorek, lekcja 3-4) o godzinie 930 w sali B25 zostanie przeprowadzony VI Szkolny Konkurs "Matematyczny Czar Par". Biorą w nim udział reprezentacje klas pierwszych. Wytypowane osoby zapraszamy na chwilę zabawy z matematyką. Regulamin :

Regulamin konkursu ?Matematyczny Czar Par? 2013
1. Konkurs przeznaczony jest dla dwuosobowych reprezentacji z każdego oddziału uczniów klas pierwszych ZSP Nr 1 w Krośnie (nie wolno uczniów z jednego oddziału zastępować uczniami z innego oddziału).
2. Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności: logicznego myślenia, wnioskowania, analizy i syntezy, korzystania z informacji oraz zastosowania matematycznej wiedzy w praktyce z uwzględnieniem wiadomości i umiejętności z zakresu klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej.
3. W konkursie uczniowie biorą udział parami, przez co konkurs kształci umiejętność współpracy, poczucia współodpowiedzialności, komunikacji, a także doboru odpowiedniej strategii.
4. Na każdą parę czekają cztery stanowiska:
___a) Sudoku ? sprawdza wyobraźnię oraz umiejętność logicznego myślenia, polega na wypełnieniu 9 małych kwadratów cyframi 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
___b) Rachmistrz ? sprawdza stosowanie podstawowych działań arytmetycz-nych na liczbach całkowitych, ułamkach i pierwiastkach, wzory skróconego mnożenia, działania na potęgach o wykładniku całkowitym.
___c) Zagadki logiczne ? sprawdza wyobraźnię oraz umiejętność logicznego myślenia; zagadki zapałczane.
___d) Matematyka w zastosowaniach ? sprawdza zastosowanie funkcji liniowej, układu równań liniowych oraz obliczeń procentowych w zadaniach praktycznych.
5. Czas wykonania zadania na jednym stanowisku ? 10 minut.Na każdym stanowisku można uzyskać taką sama liczbę punktów. Za całkowite i poprawne wykonanie zadania przed czasem ? premia punktowa.
6. Czas trwania konkursu dla jednej pary około 45 minut, a całkowity czas trwania konkursu około 2 godzin.
6. Przy każdym stanowisku obecny jest sędzia, który wyjaśnia zasady, mierzy czas, ustala liczbę zdobytych punktów i wpisuje je na kartę punktacji.
7. Jury ustala klasyfikację końcową biorąc pod uwagę łączną liczbę uzyskanych punktów. W przypadku uzyskania tej samej liczby punktów o przyznanym miejscu decyduje łączny czas.
8. Szczegółów dotyczących konkursu udziela oraz wyboru reprezentacji klasy dokonuje nauczyciel uczący w danej klasie matematyki.

Organizatorzy -
nauczyciele matematyki w ZSP Nr 1 w Krośnie.

Uwaga. Przykładowe zadania można znaleźć w Internecie.