SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH LUB

 RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

 

NA TEMAT

 

„ SYMBOLIZM

JAKO ZMYSŁOWY ODBIÓR RZECZYWISTOŚCI”

 

W RAMACH PRZEDMIOTU WIEDZA O KULTURZE

 

 

 

TEMAT: „Symbolizm jako zmysłowy odbiór rzeczywistości”.

 

PRZEDMIOT: Wiedza o kulturze

 

CEL ZAJĘĆ:   

Celem zajęć jest przybliżenie idei symbolizmu jako kierunku w sztuce, prezentacja dzieł wybranych twórców z tego okresu oraz zaprojektowanie i wykonanie pracy na określony temat w duchu symbolizmu, zgodnie z jego założeniami jako pracy plastycznej lub rękodzieła artystycznego w wybranej technice.

 

MATERIAŁY I PRZYBORY:

Dobrane w zależności od stosowanej techniki plastycznej lub rękodzielniczej.

 

Uwaga!Dobór techniki plastycznej lub rękodzielniczej powinien być dostosowany do czasu trwania zajęć oraz możliwości i wiedzy uczestników ( tkanina, rzeźba, rysunek, malarstwo, techniki łączone, koronka, haft, kolaż, wycinanka, itp.)

 

METODY PROWADZENIA ZAJĘĆ: wykład, pogadanka, pokaz, analiza, ćwiczenia.

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

I.Wprowadzenie przez prowadzącego do zajęć przez krótką charakterystykę najistotniejszych cech symbolizmu:

 

 Symbolizm w sztuce powstał dla wyrażania odbioru rzeczywistości, a nie do jej opisywania i obrazowania. Prace artystów były wyrazem zmysłowego postrzegania rzeczywistości, a nie jej rejestracją i odwzorowywaniem.

(Geneza, główne założenia, podstawowe techniki i przykładowe prace zostaną przedstawione w wykładzie).

 

II.Nauczyciel przedstawia tekst wykładu prezentując w nim symbolizm jako kierunek w sztuce, jego pochodzenie, główne kierunki oraz sztandarowych reprezentantów.

 „ Symbolizm jako zmysłowy odbiór rzeczywistości”.

w załączeniu do scenariusza -  tekst wykładu( załącznik nr 1)

 

III.Po zaprezentowaniu wykładu nauczyciel przedstawia i omawia wybrane działa symbolistów dokonując krótkiej charakterystyki, która pozwoli na przybliżenie uczniom głównych założeń tego kierunku w sztuce poprzez bezpośredni odbiór wybranych prac:

w załączeniu do scenariusza - lista prac( załącznik nr 2)i ich barwne kopie(załączniki: nr3,nr4,nr5,nr6,nr7)

 

IV.Kierując się umiejętnościami i predyspozycjami, jakie reprezentuje grupa, nauczyciel dokonuje wyboru systemu według, którego następuje dobór tematów wykonywanych prac a następnie przedstawia go uczniom:

 

1.Każdy uczestnik zajęć określa indywidualnie temat swojej pracy, który wyraża jego subiektywne odczucia, wskazuje nastrój, obrazuje marzenia, wspomnienia, pragnienia, nadzieje np.

      „Wspomnienie lata”

      „ Nadzieja jutra”                      

      „Chwila zwątpienia” itd.

 

2.Prowadzący proponuje jeden wspólny temat dla wszystkich uczestników o bardzo szerokim i wielopłaszczyznowym spektrum rozumienia np. sen, marzenie spełnienie, miłość, ból, chwila, opuszczenie itd.

 

3.Każdy uczestnik na kartonie wpisuje dowolnie wybrany temat. Wszystkie są wkładane do koszyka, po czym następuje losowanie tematów indywidualnie przez każdego uczestnika zajęć.

 

4.Propozycja symbolicznej ilustracji motta wybranego indywidualnie lub zaproponowanego przez prowadzącego z poniższej listy.

              „ Chwytaj dzień”.

             „ Żyj chwilą”.

            

V.Następnie zgodnie z wybranym tematem, uwzględniając główne założenia symbolizmu, uczniowie pod kierunkiem nauczyciela opracowują projekt koncepcyjny swojej pracy.

(forma projektu zgodna z charakterem wybranej techniki rękodzielniczej lub plastycznej i warunkami prowadzonych zajęć)

 

VI.Po wykonaniu projektu koncepcyjnego uczniowie konsultują swoje projekty, a nauczyciel dokonuje korekty i wprowadza konieczne poprawki.

 

VII.Po zatwierdzeniu projektu koncepcyjnego uczniowie wykonują projekt roboczy, który stanowi podstawę do wykonana gotowej pracy zgodnie z założeniami symbolizmu i wybraną formą wyrazu plastycznego.

 

VIII.Podczas wykonywania prac nauczyciel udziela uczniom wskazówek i dokonuje niezbędnych korekt, kierując na bieżąco pracą aż do uzyskania zadawalających efektów.

 

IX.Po zakończeniu czasu przeznaczonego na wykonanie pracy nauczyciel proponuje uczestnikom zaprezentowanie swojej pracy. Podając w punkatach plan prezentacji:

1.    Temat pracy.

2.    Technika wykonania.

3.    Główne założenia.

4.    Ocena uzyskanych efektów.

 

XPo dokonaniu prezentacji prac przez wszystkich uczestników, grupa aranżuje wspólną wystawę.

 

XI.Na zakończenie zajęć wybrana komisja konkursowa może dokonać oceny prac i wyróżnić najlepszych twórców.

 

 

OCZEKIWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW:

 

-        wymienić cechy charakterystyczne symbolizmu

-        podać głównych przedstawicieli tego kierunku w sztuce

-        przedstawić główne założenia i symbolikę prezentowanych prac

-        wyjaśnić związek swojej pracy z duchem symbolizmu