SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

 

NA TEMAT

 

„ HAFT KORALIKOWY

W SZTUCE INDIAN AMERYKI PÓŁNOCNEJ”

 

W RAMACH PRZEDMIOTU

WIEDZA O KULTURZE

 

 

TEMAT: „Haft koralikowy w sztuce Indian Ameryki Północnej”.

 

PRZEDMIOT:Wiedza o kulturze.

 

CEL ZAJĘĆ:

Celem zajęć jest przybliżenie sztuki Indian Ameryki Północnej ze szczególnym uwzględnieniem rękodzieła artystycznego i przedmiotów codziennego użytku wykonanych techniką zdobienia haftem koralikowym.

 

METODY PROWADZENIA ZAJĘĆ:

Wykład, pogadanka, prezentacja, analiza, ćwiczenia.

 

MATERIAŁY DO ZAJĘĆ:

Koraliki, nici, igły do koralików, kratkówka, kredki, gumki, ołówki, krosna do koralików (wykonane wg modelu).

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

I.Nauczyciel dokonuje krótkiego wprowadzenia do zajęć przez wskazanie głównych założeń sztuki Indian Ameryki Północnej:

Sztuka Indian jest bardzo ściśle związana ze stylem ich życia. Wykonywane przedmioty, mają dla nich nie tylko wartość użytkową ale stanowią też wielką wartość magiczną i symboliczną.

 

II.W dalszej części zajęć, prowadzący przedstawia tekst wykładu dotyczącego symboliki, zastosowania oraz techniki wykonywania haftu koralikowego.

       „Haft koralikowy w sztuce Indian Ameryki Północnej”.

 (tekst wykładu w załączeniu do scenariusza - załącznik nr 1)

 

III.Po przedstawieniu wykładu nauczyciel prezentuje zdjęcia wyrobów zdobionych przez Indian koralikami. Uczniowie zapoznają się z wzornictwem i jego symboliką poprzez analizę kopii barwnych zdjęć przedmiotów.

 (kopie zdjęć przedmiotów sztuki Indian zdobionych koralikami w załączeniu do scenariusza  załączniki nr 2,3,4,5,  załącznik nr 6 

 

IV.Nauczyciel omawia zasady projektowania bransoletek i budowy krosna koralikowego do ich wykonywania.

(w załączeniu do scenariusza zasady projektowania bransoletek załączniki nr 7 i model krosna załączniki nr 8)

 

V.Uczniowie opracowują projekt bransoletki inspirowanej motywami dekoracyjnymi wykorzystywanymi przez Indian Ameryki Północnej.

 

 VI.Nauczyciel dokonujeprzeglądu i korekty wykonanych projektów koncepcyjnych bransoletek.

 

VII.Po wykonani projektu nauczyciel zapoznaje uczniów z budową kartkówki, gdzie jedna kratka odpowiada jednemu koralikowi ze wzoru.

Uczniowie otrzymują kartkówki i przenoszą zaprojektowane wzory swoich bransoletek na kartkówkę, tworząc w ten sposób projekt roboczy (w załączeniu do scenariusza wzór kartkówki- załączniki nr9 )

 

VIII.Następnie nauczyciel zapoznanie uczestników warsztatów z techniką tkania na krośnie koralikowym wg instrukcji.

(w załączeniu do scenariusza zasady tkania bransoletek z koralików -załącznik nr10,   załącznik nr 11)

 

IX.Uczniowie wykonują swoje prace zgodnie z założeniami projektu, a nauczyciel na bieżąco kontroluje prawidłowość wykonywanych prac i dokonuje niezbędnych korekt.

 

XNa zakończenie zajęć nauczyciel dokonuje oceny wykonanych prac i wyróżnienia najlepszych uczniów. Na podsumowanie zajęć jako dodatkowy element może stanowić prezentacja wszystkich prac w formie wystawowej.

 

 

OCZEKIWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW:

 

-        przedstawić historię haftu koralikowego Indian Ameryki Północnej

-        podać cel zdobienia przedmiotów codziennego użytku i strojów haftem koralikowym

-        znać podstawowe wzornictwo stosowane w hafcie koralikowym

-        zaprojektować wzór bransoletki i rozrysować go na kratkówce

-        wykonać bransoletkę koralikową

 

 

Opracowała: mgr inż. Marta Bożek – Pocenty