W tym tygodniu grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły przebywa w Niemczech w miejscowości Orscholz, realizując kolejny etap programu ERASMUS+ „Schengen 2.0. Leben in Europa ohne Grenzen”. Młodzież spotkała się tu ze swoimi partnerami w programie z Niemiec, Francji Węgier i Rumunii. Gospodarzem spotkania w ramach projektu była tym razem szkoła niemiecka – Gemeinschsftsschule Metlach-Orscholz.

Czytaj więcej...

Czwartego dnia realizacji "polskiej" części projektu Erasmus+ jego uczestnicy zwiedzali Hutę Szkła Artystycznego "Sabina" w Rymanowie. Właściciel, Pan Henryk Rysz, zapoznał ich z technologią produkcji szkła oraz opowiedział o swojej pracy i artystycznej pasji. Szczyci się on autorstwem wielu pięknych i unikatowych szklanych wzorów i form, które można było tam zobaczyć. Inne, równie piękne, stworzył jego syn Rafał, który odziedziczył artystyczny talent ojca. Wszyscy byli oczarowani pięknem szklanej sztuki.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Odbyły się tam warsztaty, w trakcie których każdy mógł wykonać na talerzyku wybrany przez siebie rysunek. Malowanie szkła pochłonęło młodzież bez reszty. Uczestnicy zajęć zobaczyli też przy pracy osoby zajmujące się produkcją szkła, a na koniec oglądnęli film o historii hutnictwa na Podkarpaciu i samym CDS. Jak widać na zdjęciach, mieli też możliwość spróbowania tego trudnego i wymagającego fachu.
Opuszczając to fascynujące miejsce niektórzy kupowali pamiątki, by móc dzięki nim wracać myślami do swojego pobytu w Krośnie.

Galeria zdjęć

Dobiega końca trzeci dzień polskiej odsłony naszego projektu Erasmus+. Ciekawi, co się wydarzyło tego dnia? Zapraszamy na relację słowno-zdjęciową!
Centralnym punktem środy było spotkanie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Dzięki uprzejmości P. Dyrektor RCKP Doroty Cząstki w sali tanecznej RCKP odbyły się warsztaty tańców tradycyjnych. Każda z grup zaprezentowała taniec pochodzący z jej regionu, a potem uczyła podstawowych kroków, figur i układów pozostałe grupy. Zabawy i śmiechu było co niemiara, bo swoich sił w tańcach próbowali też nauczyciele. Polska grupa zaprezentowała rówieśnikom z zagranicy doskonale Wam znany taniec - polonez, wywodzący się ze staropolskiego chodzonego. Okazało się też, że melodie, do których tańczyliśmy tańce węgierski i rumuński są niektórym z nas doskonale znane z polskiego folkloru podhalańskiego.Niesamowite są te europejskie, transgraniczne wędrówki wątków kulturowych! A jak przecudnie wyglądali młodzi ludzie w tradycyjnych strojach!

Galeria zdjęć

Jak ten czas szybko mija! Za nami drugi dzień projektu Erasmus+. Dzisiaj z rana młodzież przedstawiła prezentacje na temat różnorodności kulturowej w krajach i regionach, z których pochodzą. Następnie udaliśmy się do Sanoka, gdzie zwiedziliśmy skansen. Przepiękna wiosenna pogoda nastroiła nas poetycko, dlatego nasza fotorelacja jest dzisiaj nieco bardziej artystyczna. A przewodnicy opowiadali nam o znajdujących się tam chyżach i cerkwiach, pochodzących z różnych miejscowości naszego Podkarpacia. Potem udaliśmy się na pyszny obiad do Dworku Sanockiego (możecie zazdrościć). Kolejnym przystankiem na naszej trasie było Miasteczko Galicyjskie. Tam odbyły się m.in. zajęcia w warsztacie lir korbowych prowadzone przez Stanisława Nogaja. Pan Stach opowiadał nam o tych niezwykłych instrumentach oraz zaprezentował, jak wygląda gra na takim instrumencie. Odważni mogli sami pokręcić korbą. Wrażeń było tyle, że o mało nie dostaliśmy korby. Szczęśliwie udaliśmy się w drogę powrotną do Krosna, już ciekawi, co przyniesie kolejny dzień.

Galeria zdjęć

Dziś uroczyście rozpoczęliśmy realizację programu ERASMUS+. Do naszej szkoły (i do nas) przyjechała młodzież z Francji, Niemiec, Rumunii i Węgier - wraz z nauczycielami. Pierwszy dzień zaczął się od uroczystego przywitania Gości przez Pana Dyrektora. Później nasi przyjaciele zapoznali się z naszą szkołą i jej historią, po czym zaprosiliśmy ich na krótki występ artystyczny Kabaretu SSOK i zespołu muzycznego. Zaraz potem przystąpiliśmy do pracy. Młodzież uczestnicząca w projekcie ciekawie zaprezentowała kulturę swoich krajów, opowiadając o najciekawszych i najbardziej charakterystycznych świętach i wydarzeniach w ciągu roku. Nie bez powodu. Kilka chwil później miał miejsce przedpremierowy pokaz naszego Erasmusowego kalendarza kulturowego. Po przerwie śniadaniowej udaliśmy się na zwiedzanie miasta pod kierunkiem naszych nauczycieli, którzy przybliżyli gościom historię Krosna i opowiedzieli o jego zabytkach. Zwieńczeniem oficjalnej części pierwszego dnia pobytu było spotkanie uczestników projektu z Prezydentem Miasta Krosna, panem Piotrem Przytockim.

Zapraszamy na krótką fotorelację z pierwszego dnia!

W dniach 23 - 27 kwietnia 2018 r. gościmy w "Szczepaniku" naszych partnerów w projekcie "Schengen 2.0. Leben in Europa ohne Grenzen". Witamy Gości z Francji, Niemiec, Rumunii i z Węgier.

Czytaj więcej...

W dniach 20-24.11.2017 r. czworo uczniów z naszej szkoły: Angelika Popiel z kl. IIIbLO, Weronika Oszajca z kl. IIIaLO, Szymon Fiejdasz z kl. IITE, Jakub Wawrzkiewicz z kl. IIeLO oraz dwoje nauczycieli: p. Zbigniew Półchłopek oraz Marek Gancarz brało udział w międzynarodowym spotkaniu w mieście Hódmezövasarhely na Węgrzech w ramach projektu Erasmus+.

Czytaj więcej...

Od września 2017r. nasza szkoła wraz ze szkołami partnerskimi z Niemiec, Francji, Węgier i Rumunii bierze udział w trzyletnim międzynarodowym projekcie „Schengen 2.0. Życie w Europie bez granic.”

Celem projektu jest wskazanie młodzieży jak dużą wartością jest życie i funkcjonowanie we współczesnej Europie, czyli w organizmie wielonarodowym, w którym można swobodnie podróżować, podejmować studia, pracę, nawiązywać znajomości z rówieśnikami z innych krajów.

Czytaj więcej...

Uprzejmie informuję, że nasza szkoła została beneficjentem kolejnego programu ERASMUS+.

Z Narodowej Agencji Programu Erasmus+ - Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, uzyskaliśmy potwierdzenie, że został zatwierdzony do realizacji nasz wniosek pod tytułem: „Schengen 2.0, Leben in Europa ohne Grenzen”, który przygotowywaliśmy wspólnie ze szkołami w Niemczech, Francji, Rumunii i na Węgrzech. Koordynatorem projektu jest szkoła Gemeinschaftsschule Mettlach-Orscholz w Niemczech, z którą już ponad rok temu nawiązaliśmy współpracę.

Nasz projekt będzie realizowany w latach 2017 – 2020 i będzie dotyczył wielu aspektów funkcjonowania różnych krajów europejskich w obszarze historycznym, kulturalno-naukowym, ekonomicznym i społecznym. Na jego realizację przyznano nam kwotę 26 070 euro. 

Wkrótce, w listopadzie br, pierwszy wyjazd zagraniczny - na Węgry.

Ze strony naszej szkoły projekt koordynuje Pan Prof. Zbigniew Półchłopek i do niego prosimy się zwracać z pytaniami o szczegóły.

Zapraszamy uczniów do pracy w projekcie.

facebook_page_plugin