Współpraca:Aktualne projekty

Szukaj

Kolejne spotkanie w ramach realizowanego przez naszą szkołę programu Erasmus+ Schengen 2.0 Europa ohne Grenzen” odbyło się w dn. 01.05.04.2019 w Liceul Vocational Reformat w Targu Mures w Rumunii.

Z naszej strony w spotkaniu uczestniczyli koordynator strony polskiej p. Zbigniew Półchłopek, p. Ewa Kłos, p. Justyna Pulnar oraz cztery uczennice: Wiktoria Szczurek, Alicja Leputa, Anna Zimny oraz Natalia Kowalczyk.

Tematem przewodnim spotkania była „Muzyka na scenie”.

Pierwszy dzień pobytu rozpoczął się od części oficjalnej. Dyrektor szkoły p. Benedek Zsolt powitał przybyłych gości oraz przedstawicieli władz oświatowych, przedstawił krótko założenia projektu oraz 450 letnią historię szkoły.

Część oficjalną uświetnił występ chóru szkolnego, po czym uczniowie szkoły przedstawili scenkę pokazującą integrację młodzieży przybywającej z różnych krajów i mówiącej różnymi językami.

Po części oficjalnej uczniowie z poszczególnych krajów przedstawili prezentacje wybranych przez siebie zespołów młodzieżowych i ich utworów. Nasza grupa przedstawiła zespół Maanam.

Kolejnym punktem programu były warsztaty muzyczne, obejmujące naukę tekstu piosenki „Stand by me” w różnych językach, a następnie jej wspólne wykonanie. Okazało się, że polska wersja językowa piosenki nie była zbyt trudna dla naszych parterów i w rezultacie efekt końcowy był bardzo dobry.

Następnie udaliśmy się do ratusza na spotkanie władzami miasta. Był to ostatni punkt programu w tym dniu. Po spotkaniu młodzież udała się do rodzin goszczących.

Drugi dzień projektu rozpoczął się od wizyty w fabryce skrzypiec w Reghin. Jest to prywatny zakład sprzedający swoje produkty na całym świecie. Zapoznaliśmy się tam historią zakładu oraz z cyklem produkcyjnym instrumentów muzycznych. W tym zakładzie cały proces produkcyjny odbywa się ręcznie. Mogliśmy obserwować poszczególne fazy produkcji, po czym młodzież przeprowadziła ankietę na temat rynku pracy. Pracownica zakładu odpowiadała na zadawane przez młodzież pytania. 

Na zakończenie pobytu w fabryce mogliśmy podziwiać pokaz tańców sportowych w wykonaniu dzieci ze szkoły tańca funkcjonującej w zakładzie.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy pałac - siedzibę ważnej dla historii tego regionu i Węgier arystokratycznej rodziny Teleki. Przewodnik opowiadał o historii zamku, zniszczeniach wojennych oraz o renowacji prowadzonej przez właścicieli, którzy po upadku komunizmu odzyskali ten obiekt.

Trzeci dzień spotkania rozpoczął się od zwiedzania miasta. Przewodnicy pokazywali na zabytki miasta oraz opowiadali o historii i dniu dzisiejszym tej wielonarodowej i wielokulturowej miejscowości.

Następnie w zabytkowym pałacu kultury młodzież przedstawiła prezentacje dotyczące muzyki poważnej w poszczególnych krajach.

Po prezentacji przeszliśmy na boisko sportowe szkoły muzycznej, gdzie młodzież ćwiczyła taniec, który następnie zaprezentowała podczas flash mob. 

W czwartek kontynuowany był temat muzyki. Najpierw młodzież przedstawiła w auli szkoły plakaty opisujące charakterystyczny instrument w danym kraju. Nasza grupa wykonała i zaprezentowała plakat o lirze korbowej.

Po prezentacji przeszliśmy do szkoły muzycznej, gdzie odbyły się warsztaty na temat muzyki poważnej. Nauczycielka prowadząca zajęcia prezentowała poszczególne instrumenty, uczniów grających na nich, po czym młodzież wyrażała swoje opinie na temat swoich odczuć przy słuchaniu różnych utworów wykonywanych przez uczniów szkoły muzycznej.

Kolejnym punktem programu były warsztaty na temat muzyki ludowej oraz strojów ludowych w Transylwanii. Nauczycielka prowadząca warsztaty mówiła o tradycjach muzycznych regionu, po czym nastąpiło wykonanie kilku piosenek oraz pokaz tańców. Punktem kulminacyjnym była nauka tańca mołdawskiego, którego młodzież bardzo szybko się nauczyła.

Wieczorem w budynku pałacu kultury odbył się koncert filharmoniczny muzyki filmowej wykonywanej przez miejscową orkiestrę symfoniczną pod dyrekcją dyrygenta z Japonii, uważaną za jedną z najlepszych w kraju.

W ostatni dzień pobytu w Targu Mures odbyła się wycieczka do stolicy regionu Hermannstadt.  Po drodze zwiedziliśmy zabytki osadnictwa niemieckiego datującego się na tym terenie od XII w. W przeszłości w Siedmiogrodzie mieszkało około milion osób narodowości niemieckiej; obecnie pozostała ich zaledwie garstka.

Transylwania jest regionem wielokulturowym, zamieszkiwanym przez ludność o różnej narodowości i różnych wyznaniach religijnych. Ludzie ci mieszkali prze wieki obok siebie, nigdy nie było poważnych konfliktów pomiędzy nimi, bronili się oni wspólnie przed najazdami tatarskimi lub tureckimi. O specyfice tego regionu świadczy to, że każda miejscowość posiada trzy nazwy w różnych językach i wszystkie trzy są używane przez ludność.

Wyjazd do Targu Mures był bardzo udany. Wszystkie punkty programu zostały zrealizowane, zarówno nauczyciele jak i młodzież poznała ciekawe miejsca i zawarła nowe znajomości. Za rok wyjeżdżamy do Francji.

facebook_page_plugin

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności.

Wyrażam zgodę na pliki cookie
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk