TRADYCJA I
WSPÓŁCZESNOŚĆ
W ramach programu Transmission, w którym uczestniczy nasza szkoła przygotowałam i przeprowadziłam zajęcia otwarte dla uczestników programu tj. nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionych szkół z Węgier, Szkocji i Holandii w nowatorskiej formie - warsztatów rękodzielniczych .
Zajęcia zostały poprzedzone przygotowaniem młodzieży naszej szkoły do współpracy przy realizowaniu tego przedsięwzięcia na zajęciach kółka rękodzieła artystycznego , które prowadziłam według opracowanego przez siebie programu autorskiego warsztatów rękodzielniczych. Efektem pracy uczestników kółka była kolekcja tkanych naszyjników, zaprezentowanych na wystawie jako inspiracja do pracy dla uczestników programu.
Realizując temat „Tradycyjne i współczesne techniki tkackie zastosowane w biżuterii inspirowanej barwami pór roku" przy współpracy uczennic I i II klasy Technikum Odzieżowego, zapoznałam uczestników z zasadami projektowania tkanin rękodzielniczych wykonywanych na ramie, tradycyjną techniką tkania na ramie jak i współcześnie stosowanymi metodami tworzenia przestrzeni i faktury w tkaninach oraz zakresem i możliwościami stosowania materiałów niewłókienniczych takich jak: szkło , drewno , plastik w tkactwie.
Następnie
wg poznanych zasad uczestnicy , inspirując się pracami uczennic Technikum
Odzieżowego zaprezentowanymi na wystawie tkanej biżuterii , samodzielnie
projektowali i wykonywali na ramie
tkane naszyjniki .
Jako wymierny efekt przeprowadzonych
warsztatów powstała kolekcja miniatur tkackich w formie tkanych naszyjników reprezentujących swoją
kolorystyką , wzornictwem i fakturą poszczególne pory roku.
Dzięki takiej aktywnej i twórczej formie prowadzonych zajęć uczestnicy programu mogli w krótkim czasie poznać teoretyczne podstawy tkactwa, a następnie wykorzystać je praktycznie tkając samodzielnie zaprojektowaną biżuterię. Nagrodą za włożony wysiłek były naszyjniki o niepowtarzalnych formach i kolorystyce.
GALERIA ZDJĘĆ