„Len dawniej i dzisiaj”

 

to hasło wiodące pokonkursowej wystawy prezentującej prace uczennic Technikum Odzieżowego ZSP NR 1 w Krośnie wykonanych w ramach konkursu „ Lato z lnem”. Scenariusz wystawy został opracowany tak aby składała się ona z niezależnych elementów , które jednocześnie stanowiłyby integralną całość układającą się w logiczny ciąg. Dzięki takiej konstrukcji wystawa w zależności od potrzeb może być prezentowana w całości bądź w formie wybranych fragmentów. W całości wystawa została zaprezentowana w szkole podczas obchodów Dnia Patrona szkoły gdzie wzbudziła duże zainteresowanie, w czasie Dni Otwartych Szkoły w swej zasadniczej części konkursowej prezentując gimnazjalistom odwiedzającym naszą szkołę możliwości rozwoju i dorobek uczniów Technikum Odzieżowego z ZSP NR 1 w Krośnie. Ponadto na szerszym forum wystawa została pokazana w sali wystawowej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej Filii Nr 4 , będąc realizacją programu promocyjnego naszej szkoły. Pomysł konkursu powstał po zapoznaniu uczniów z tkaninami lnianymi i lnianopodobnymi na przedmiocie –pracownia materiałoznawstwa, w celu uatrakcyjnienia  i wzbogacenia form nauczanego przedmiotu i stworzenia młodzieży możliwości twórczego rozwoju.

Ideą konkursu było stworzenie warunków i możliwości praktycznego zastosowania nabytej teoretycznej wiedzy z tego zakresu na przedmiocie pracownia materiałoznawstwa. W ramach konkursu uczennice samodzielnie projektowały i wykonywały dodatki i ozdoby do odzieży letniej z zastosowaniem lnu.

Jako wyniki swojej pracy przedstawiły do konkursu : torebki, paski, biżuterię, oraz letnie nakrycia głowy.

Powołana komisja konkursowa dokonała oceny i nagrodziła prace następujących uczennic:

 

  I MIEJSCE:     MERMON AGNIESZKA - torebka 

  II MIEJSCE:    KUSTRA KINGA – pasek     

  III MIEJSCE:  SZYSZKA ANNA – broszka 

 

 WYRÓŻNIENIA:

                              SIENIAWSKA ANETA - torebka

                              SIENIAWSKA BERNADETTA - torebka

                                    SIENIAWSKA KATARZYNA - torebka

 

Prezentacja prac na wystawie dała możliwość pokazania osiągnięć uczennic szerszej publiczności, stała się również ciekawą formą promocji tego kierunku nauczania, który w naszej szkole ma długą i bardzo bogatą tradycję.

Wystawa w kolejnych swoich działach pokazuje dzieje włókiennictwa od najdawniejszych czasów do współczesności z przewodnim motywem lnu, a ukoronowaniem jej jest prezentacja wszystkich prac konkursowych ze szczególnym wyeksponowaniem prac nagrodzonych.

Opracowany i przeprowadzony przeze mnie konkurs oraz zorganizowane wystawy  stały się dla mnie możliwością do rozwoju i wykorzystania wiedzy nabytej podczas studiów podyplomowych na  MUL we Wzdowie (obecnie Uniwersytet Ludowy Rękodzieła Artystycznego w Woli Sękowej). Dzięki tej pracy w szkole mogły być zastosowane nowe techniki i metody nauczania przedmiotu pracownia materiałoznawstwa co uatrakcyjniło formy i metody kształcenia dając możliwość  zastosowania  teoretycznej wiedzy w praktyce zaś same wystawy prezentujące prace uczniów w środowisku  szkolnym i pozaszkolnym ważnym elementem promocji szkoły.

 

Opracowała: mgr inż. Marta Bożek – Pocenty

 

 

WYSTAWA PREZENTOWANA PODCZAS OBCHODÓW

„DNIA PATRONA SZKOŁY”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                  

 

 

 

 

 

 

 

WYSTAWA PREZENTOWANA  W

FILII NR 4 KROŚNIEŃSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KROŚNIE