„WARSZTATY RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO” -jako nowa forma prowadzenia zajęć z pracowni materiałoznawstwa. 

 

mgr inż. Marta Bożek – Pocenty

 

Aktywność, twórcza postawa i możliwość rozwoju swoich umiejętności twórczych to szczególnie istotne cechy w procesie kształcenia zawodowego.

Zgodnie z tym przesłaniem zostały zorganizowane zajęcia z pracowni materiałoznawstwa w nowej formie jaką są Warsztaty Rękodzieła Artystycznego. W ramach przedmiotu gdzie młodzież zapoznaje się z pochodzeniem, budową, wytwarzaniem i zastosowaniem surowców i wyrobów włókienniczych w odzieżownictwie, różnorodność form i metod nauczania ma szczególne znaczenie. Projekty, ćwiczenia, analizy są praktycznym sprawdzianem teoretycznej wiedzy zdobytej na tym przedmiocie.

 Hafty i koronki to jeden z działów pracowni materiałoznawstwa, stąd pomysł wprowadzenia w nauczaniu tych tematów nowej formy jaką są warsztaty. Młodzież biorąc udział w zajęciach prowadzonych metodą warsztatów miała możliwość zapoznania się z historią, wzornictwem oraz techniką wykonywania pięknego, niepowtarzalnego i niezwykle oryginalnego, białego haftu jakim jest haft haczowski.

Nową wiedzę i umiejętności zdobyte na zajęciach Warsztatów Rękodzieła Artystycznego z haftu haczowskiego uczennice mogły wykorzystać i zaprezentować biorąc udział w dwóch konkursach związanych tematycznie z haftem haczowskim, tj.:

 

I.  „DZIEDZICTWO HAFTU HACZOWSKIEGO”- wykonanie serwety techniką haftu haczowskiego wg wybranego wzoru.

 

II. „PROJEKT WZORU HAFTU HACZOWSKIEGO INSPIROWANY ORYGINALNYM WZORNICTWEM”  opracowanie własnego projektu wzoru haftu.

Konkursy te zostały przeprowadzone w klasach, które uczestniczyły w programie Warsztatów Rękodzieła Artystycznego z haftu haczowskiego tj. w klasach II i III Technikum Odzieżowego ZSP NR 1 w Krośnie.

Ważnym elementem tej formy prowadzenia zajęć jest podniesienie jakości pracy szkoły poprzez rozszerzenie oraz urozmaicenie form i metod kształcenia jak i wzbogacenie jej o niepowtarzalną i ciekawą kolekcję prac, które zostaną wykorzystane do prezentacji dorobku szkoły w formie wystaw i pokazów na forum szkolnym i w środowisku pozaszkolnym.

Dopełnieniem tego projektu jestprezentacja multimedialna pokazująca historię, tradycyjne wzornictwo, technikę wykonania oraz wyroby i ludowy strój haczowski. Materiał ten może stanowić doskonałą podstawę do przygotowania lekcji obejmujących tematykę z zakresu Edukacji Regionalnej naszego regionu.

Myślę, że ta nowa forma znajdzie swoją kontynuację w następnych latach, dając młodzieży nową i ciekawą formę poszerzania swojej wiedzy i nabywania coraz to nowych umiejętności praktycznych z zakresu rękodzieła artystycznego w dziedzinie haftu, koronki oraz tkaniny, szczególnie, że we współczesnej modzie odzieżowej znajdują one szerokie zastosowanie w kolekcjach wielkich projektantów jak i produkcji przemysłowej we współczesnej modzie odzieżowej. 

 

 

WARSZTATY RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

Z HAFTU HACZOWSKIEGO

 

 

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA HAFTU HACZOWSKIEGO