Listopadowy weekend okazał się dłuższy dla niektórych uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr1 im. J.Szczepanika w Krośnie, którzy w dniach od 6 do 11 listopada uczestniczyli w wyjeździe do Szkocji.
11 uczniów i 3 nauczycieli odwiedziło zaprzyjaźnioną Garnock Academy w Kilbirnie. Wyjazd był częścią międzynarodowego programu Comenius "Choral music and poetry" realizowanego przez ZSP1 we współpracy ze Szkocją, Francją i Hiszpanią.

Wyjazd do Szkocji był drugim w ramach programu po Francji, a uczniowie już nie mogą doczekać się wizyty w Hiszpanii w przyszłym roku.

Plan wizyty był intensywny- uczniowie nie tylko uczestniczyli w próbach chóru i zajęciach artystyczno-muzycznych w szkockiej szkole, lecz także mieli okazję zaznajomić się z historią i kulturą Szkocji. Każdy dzień obfitował w atrakcje kulturalno-rozrywkowe. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać Irvine Burns Club oraz Burns Heritage Centre- poświęcone najsłynniejszemu szkockiemu poecie Robrtowi Burnsowi i jego twórczości. Uczniowie odwiedzili również Glasgow, gdzie podziwiali zbiory w Muzeum Transportu oraz muzeum Kelvingrove Art Gallery, a także stolicę Szkocji Edynburg, w którym mogli docenić piękno szkockich zamków i kościołów. Zwiedzaniu towarzyszyły także pokazy tradycyjnych tańców i muzyki szkockiej oraz degustacja tradycyjnych potraw.

Szkocja zachwyciła nas piękną, słoneczną pogodą oraz niepowtarzalnymi widokami i architekturą, które wywarły na nas ogromne wrażenie. Soczysta zieleń trawy na rozciągających się łąkach i kontrastujące jednolite w stylu kamienne lub ceglane budynki tworzyły niezapomnianą atmosferę, którą dopełniały magiczne zamczyska i kościoły.

Jednak krajobrazy i budowle to nie wszystko, czym zachwyciliśmy się podczas wyjazdu. Uśmiech i życzliwość witających i goszczących nas rodzin, które dołożyły wszelkich starań byśmy czuli się jak w domu wydaje się być tym aspektem wyjazdu, który pozostanie w naszych sercach najdłużej. Wspólne wycieczki i zajęcia dały uczniom możliwość doświadczenia innej kultury i obyczajów, a także umożliwiły nawiązanie przyjaźni, wymianę poglądów i doświadczeń z zagranicznymi kolegami ze Szkocji i Hiszpanii. Wiemy już, że Polacy i Szkoci są jak 'dwa brathanki', a wrażenia i wspomnienia z wizyty w Kilbirnie pozostaną z nami na zawsze.

Nauczyciel - p. Ewelina Tokarz

facebook_page_plugin