Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie to jedna z największych szkół średnich na Podkarpaciu.

W roku szkolnym 2008/09 w 32 oddziałach zdobywa u nas naukę 972 uczniów (dane z 24 września).
Szkoła realizuje szeroką ofertę kierunków kształcenia (aktualne kierunki) w dwóch typach szkół: liceum ogólnokształcące (grupy fakultatywne - humanistyczne, społeczno prawne, ekonomiczne, medyczne, techniczne) i technikum (zawody - technik ekonomista, technik usług pocztowych i telekomunikacyjnych, technik handlowiec, technik technologii odzieży i od 1 września 2008: technik spedytor, technik obsługi turystycznej ).

Podkreślić należy, że 100% uczniów kształci się w pełnych szkołach średnich z maturą, a wielu naszych absolwentów podejmuje dalszą naukę na wyższych uczelniach. Nasz szkoła jest jedną z najstarszych szkół zawodowych na Podkarpaciu. Jest, bowiem kontynuatorem 120-letniej tradycji szkoły włókienniczej, a jako Zespół Szkół funkcjonuje od 1972r.

W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole uczy 92 nauczycieli.

W tym:
- 25 od przedmiotów humanistycznych,
- 18 od języków obcych,
- 17 od przedmiotów ścisłych,
- 11 od wychowania zdrowotnego i sportu,
- 16 od przedmiotów ekonomicznych,
- 4 od przedmiotów odzieżowych.

Dodatkowo zapewniamy:
- opiekę pedagoga,
- opiekę stomatologiczną w gabinecie przy ul. Czajkowskiego 49,
- codzienną opiekę medyczną w nowoczesnym gabinecie medycyny szkolnej,
- warunki do nauki dla uczniów niesprawnych ruchowo,
- miejsca w bursie międzyszkolnej przy ul. Bohaterów Westerplatte.

Oferujemy:
- naukę języków obcych: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego zapewniając kontynuację jednego z języków nauczanych w gimnazjum,
- udział w pracy kół zainteresowań zgodnie z zapotrzebowaniami uczniów.

Praktyki: Dla uczniów szkół średnich organizujemy praktyki w największych zakładach produkcyjnych, firmach handlowych, bankach. Nasi uczniowie, a później absolwenci, mają tam bardzo dobrą opinię.

Szkoła jest aktywna w środowisku lokalnym. W kwietniu 1998 r. organizowaliśmy w ramach Euroregionu Karpackiego międzynarodową konferencję z udziałem młodzieży z Węgier, Rumuni, Słowacji na temat "Młodzież w Euroregionie - szanse, perspektywy, bariery" a w ubiegłym roku szkolnym Międzynarodowy turniej wiedzy i umiejętności zawodowych "EUROTECH". Nasi uczniowie zajęli w tych zawodach I miejsce. Od wielu lat zajmujemy także wysokie lokaty w konkursach, zawodach i turniejach zawodowych. W dowód uznania osiągnięć w 1998 r. byliśmy organizatorem półfinału VI Ogólnopolskiego konkursu prac dyplomowych szkół odzieżowych. Znaczące sukcesy młodzież nasza odnosi m.in. w zawodach drużyn sanitarnych, w zawodach sportowych w wielu dyscyplinach, w imprezach towarzyszących rajdom turystycznym.
W roku 2008 nasza szkoła jako jedyna w Krośnie uzyskała Certyfikat Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości".

Z punktu widzenia ucznia:
Z jednej strony jest nauka, lekcje w naszej szkole zaczynają się o godzinie 7:00 i trwają do 19:00. Najgorzej jest, gdy jednego dnia kończymy o późno, a następnego trzeba wstać na pierwszą lekcje. Wielu z uczniów mieszka daleko i codziennie muszą dojeżdżać. Brzmi strasznie, ale w rzeczywistości nie jest tak źle. Wbrew pozorom nie spędzamy całego dnia w szkole i mamy czas na różnego rodzaju rozrywki. Nauczyciele, co prawda wymagają od nas dużego poświęcenia i pracy, ale w końcu robią to dla naszego dobra, żeby nauczyć nas przyszłego zawodu i przygotować do dorosłego życia.

Z drugiej strony nasza szkoła to nie tylko nauka, wczesne wstawanie i późne powroty do domu, ale także uczniowie, a co za tym idzie nowe znajomości, przyjaźnie, sympatie...

Przecież również w szkole spotykamy się z przyjaciółmi, spędzamy z nimi miło czas. Rozmawiamy, śmiejemy się i dzięki temu nauka i lekcje są dużo przyjemniejsze.