VI. Szkoła - spotkania absolwentów, wystawy

        Ostatnim punktem bogatego w atrakcje pierwszego dnia obchodów jubileuszu było zwiedzanie naszej szkoły i spotkania absolwentów z nauczycielami. W miłej, serdecznej atmosferze byli uczniowie szkoły wspominali dawne czasy z wychowawcami, opowiadali anegdoty, robili pamiątkowe fotografie w budynku, który pamiętali jako ?warsztaty szkolne?. Spotkania z grupami absolwentów prowadziły m.in.: p. Halina Hadam, p. Stanisława Szmyd, p. Helena Zubik, p. Grzegorz Filipecki, p. Małgorzata Fejkiel razem z p. Elżbietą Marczuk.

Można było obejrzeć wiele wystaw, prezentowanych z tej okazji, tj.:

- wystawę pt. "Z kart historii", przygotowaną przez p. Elżbietę Zajdel, Magdalenę Kaszę i Annę Delimat;
        Wystawa przygotowana w bibliotece szkolnej z okazji 120-lecia szkoły składała się z trzech działów tematycznych:
     I dział - "Najstarsze książki w naszej bibliotece" prezentuje bardzo dobrze zachowane najstarsze nabytki w naszej bibliotece, a wśród nich m.in. ?Pisma? Adama Mickiewicza wydane w Lipsku w 1899, 20- tomową Wielką Ilustrowaną Encyklopedię Powszechną, wydawaną w latach 1929-33 przez Wydawnictwo Gutenberga oraz wiele innych ciekawych pozycji.
     II dział - "Pomoce dydaktyczne" przedstawia materiały opracowane przez nauczycieli przedmiotów zawodowych. Są to m.in.: "Sploty tkanin", "Wzory tkanin żakardowych" i in.
     III dział - ?Kroniki? zawiera kroniki szkoły, poczynając od najstarszej obejmującej materiał za lata 1887-1988 oraz 11 kronik za kolejne lata szkolne. W tym dziale zamieszczono także ?Kroniki klasowe? (klasa TW 1960/63, klasa LEp 1993/97), ?Kronikę VI Szczepu Drużyn HSPS im. J. Szczepanika przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1? oraz ?Złotą Księgę?, która prezentuje laureatów konkursów i olimpiad od roku szk. 1985/86 oraz okolicznościowe wydawnictwo z okazji 100-lecia Szkoły Włókienniczej w Krośnie i 120-lecia ?Szczepanika?. Księga pamiątkowa 1888-2008.
     IV dział - ?Biblioteka w fotografii?- w 7 aluramach zaprezentowano historię biblioteki począwszy od biblioteki przy ul. Kazimierza Wielkiego 6, poprzez przeprowadzkę do lokalu przy ul. Podkarpackiej 16 oraz liczne formy pracy pedagogicznej z czytelnikiem.
Wystawie towarzyszyła odpowiednia oprawa graficzna i muzyczna. Wszystkie prezentowane materiały pochodziły z biblioteki szkolnej. Wystawę przygotowały: mgr Elżbieta Zajdel, mgr Anna Delimat i mgr Magdalena Kasza. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem absolwentów, z sentymentem sięgali do kart kronik z okresu pobytu w szkole. Jednocześnie zwiedzający dokonywali wpisów do ?Księgi wystaw?, wyrażając w niej swoje refleksje po obejrzeniu wystawy.

- wystawę fotografii upamiętniających wydarzenia szkoły pt. ?W starym obiektywie?, przygotowaną przez p. Teresę Belcik;
Wystawa przedstawiała fotografie z życia szkoły na przestrzeni lat. Najstarsze zdjęcia pochodziły z I wojny światowej, jednak najwięcej fotografii to lata 60-70.

- wystawę prac plastycznych uczniów, m.in. Pauliny Dróbek, Mateusza Szteligi, przygotowaną przez p. Alicję Kowalik;

- wystawę prac dyplomowych uczniów technikum odzieżowego przygotowaną przez p. Alicję Kowalik i p. Grażynę Prorok;

- wystawę rękodzieła artystycznego, przygotowaną przez p. Martę Bożek - Pocenty.
Wystawa ?Rękodzieło Artystyczne - dodatki do odzieży i dekoracje wnętrz? prezentowała prace uczniów Technikum Odzieżowego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie. Zostały one samodzielnie zaprojektowane i wykonane na zajęciach Warsztatów Rękodzieła Artystycznego. Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach realizacji programu zajęć rozszerzających na przedmiocie pracowni materiałoznawstwa pod kierunkiem mgr inż. Marty Bożek - Pocenty, nauczyciela przedmiotu i instruktora rękodzieła artystycznego, według autorskiego programu opracowanego dla zajęć rozszerzających.
Ekspozycja przedstawiała prace wykonane techniką haftu haczowskiego, haftu wstążeczkowego oraz ozdoby z lnu wykonane techniką mieszaną. Wśród prezentowanych wyrobów były: poduszki, torebki, paski, serwety, bieżniki oraz broszki i naszyjniki.

- wystawę eksponatów, związanych z historią szkoły, które udostępniło i przygotowało Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

W czytelni prezentowano multimedialną kronikę szkoły, opracowaną przez p. Małgorzatę Fejkiel i p. Andrzeja Rosenbaigera. Wystawa ?W starym obiektywie? przedstawiała fotografie z życia szkoły na przestrzeni lat. Najstarsze zdjęcia pochodziły z I wojny światowej, jednak najwięcej fotografii to lata 60-70.

Tekst opracowała Bogusława Kopczyk
Opracowanie komputerowe - Anna Zającfacebook_page_plugin