Jan Szczepanik - Quiz

Ważną częścią obchodów 150. rocznicy urodzin naszego patrona było nagrodzenie laureatów konkursów zorganizowanych przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1. Konkursy zapraszały uczniów szkół krośnieńskich do rozwijania swoich talentów plastycznych i literackich. Naczelnym motywem była kreatywność, a inspiracją, oczywiście, postać oraz dokonania Jana Szczepanika.

Konkurs literacki nazwany „Pierwszym Turniejem Literackiej Twórczości im. Jana Szczepanika” zachęcał uczestników do stworzenia własnej oryginalnej pracy (prozatorskiej lub poetyckiej) inspirowanej postacią naszego patrona. Celem konkursu było między innymi stworzenie możliwości zaprezentowania własnej twórczości, rozbudzanie kreatywności, zainteresowań, wrażliwości artystycznej, inspirowanie do aktywności twórczej i kształtowania postaw literackich oraz wiary we własne siły i umiejętności. Prace uczestników były różnorodne pod względem formy, zaskakiwały bogactwem językowym i stylistycznym oraz oryginalnością. Pierwsze miejsce w Turnieju zajęła Emilia Piwowar ze Szkoły Podstawowej w Trześniowie. Drugie miejsce zdobył Łukasz Zając (SP nr 14 w Krośnie) a trzecie przypadło Kamili Gonet (I LO w Krośnie). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Gabriel Mendez-Rutkowski (SP nr 6 w Krośnie), Zuzanna Chomentowska (SP w Kobylanach) oraz Martyna Żółkoś (SP nr 6 w Krośnie).

Uczniowie mogli ujawnić także swoje talenty plastyczne. Szansą na to stały się konkursy: "Jak Szczepanik zmieniał świat? Historia obrazkowa genialnego wynalazcy" oraz "Mem ma moc - Postać Jana Szczepanika w konkursie obrazkowym" .

Uczestnicy pierwszego z nich mieli za zadanie przygotować pracę plastyczną wykonaną dowolną techniką (rysunek, malarstwo, kolaż, grafika komputerowa), która będzie przedstawiać wybrany epizod z życia Jana Szczepanika lub przybliżyć jeden z jego wynalazków. W tym konkursie zwyciężyła Jagoda Kochan ze Szkoły Podstawowej w Rogach. Drugie miejsce zajęła Anna Wójcik (SP nr 15 w Krośnie), a trzecie Lena Maziarz (ZS w Zręcinie). Wyróżnienie otrzymała Maria Kalbarczyk (SP nr 1 w Sanoku).

Konkurs „Mem ma moc” zapraszał do eksperymentowania ze współczesnym i jakże modnym w obecnym czasie komunikatem obrazkowym, jakim jest mem. Prace plastyczne mogły być wykonane dowolną techniką (rysunek, malarstwo, kolaż, grafika komputerowa) i miały dotyczyć postaci „polskiego Edisona”. Pierwszą nagrodę zdobył Kacper Kandefer z Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie. Drugie miejsce zajęła Roksana Łobaza (Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie), a trzecie Aleks Szczepanik (I Liceum Ogólnokształcące w Krośnie). Jury wyróżniło Miłosza Rachwała, Martynę Bednarz i Julię Kindziuk (ZSP nr 1 w Krośnie). Uczestnicy wykazali się oryginalnością, humorem, kreatywnością oraz – co ważne – znajomością sylwetki Szczepanika. Na uwagę zasługują także ciekawe i precyzyjnie wykonane formy.

Wszyscy laureaci konkursów mogli zaprezentować się na scenie RCKP oraz odebrać nagrody i dyplomy z rąk Dyrektora Szkoły pana Dariusza Niepokoja. Uroczyste rozdanie nagród uświetnili swoją obecnością również Prezydent Miasta Krosna pan Piotr Przytocki oraz Zastępca Prezydenta Miasta Krosna pan Bronisław Baran. Nagrodzone prace można było obejrzeć na wystawie pokonkursowej przygotowanej przez nauczycieli ZSP Nr 1. Wystawa była obecna podczas obchodów w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, następnie została przeniesiona do naszej Szkoły.  W prace związane z opracowaniem konkursów, przygotowaniem regulaminów, oceną i omówieniem prac oraz stworzeniem wystawy pokonkursowej nagrodzonych prac zaangażowali się nauczyciele: pani Magdalena Hołowicka – Szubra, pani Elżbieta Brynecka, pan Bartosz Gałązka i pani Katarzyna Ukleja.