Uczniowie SZCZEPANIKA poszerzają swoją wiedzę ekonomiczną w ramach innowacji pedagogicznej "Banknoty i monety kolekcjonerskie III RP". W dniach 23 i 24 listopada 2021r. na lekcjach przedmiotów ekonomicznych i handlowych w klasach II TH, II LO c, III TS, III TH i III LO.

Banknoty kolekcjonerskie to papierowe znaki pieniężne, które są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Są one emitowane z okazji ważnych wydarzeń lub też upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski i Polaków.

Banknoty kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów obiegowych bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi, a także parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku.

Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r. Był to banknot „Jan Paweł II” o nominale 50 zł.

Lekcje przeprowadził p. Zbigniew Koziana.