Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w 2021 r.

Dofinansowanie w ramach Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w 2020- 2022 udzielane jest uczniom:

• słabowidzącym,
  • niesłyszącym,
  • słabosłyszącym,
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
  • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej

- posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z póź. zm.), albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60, 949 i 2203, z 2018 r. poz.2245 oraz z 2019 r. poz. 1287).

Rodzice/pełnoletni uczniowie posiadający odpowiednie orzeczenie uczęszczający w roku szkolnym 2021/2022 do krośnieńskich szkół:

• branżowych,
  • liceów ogólnokształcących,
  • techników,
  • szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy,

do 6 września 2021 r. mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w 2021 r. w szkole, do której uczęszczają ich dzieci.

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego oraz materiałów ćwiczeniowych przysługuje uczniom uczęszczającym do: branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły II stopnia, klas I-III czteroletniego liceum ogólnokształcącego, klasy III dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzonej w czteroletnim liceum ogólnokształcącym, klas I-III pięcioletniego technikum, klas III i IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonych w pięcioletnim technikum, szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia w zawodach, w tym podręczników do kształcenia specjalnego udzielana jest uczniom: klasy IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonej w pięcioletnim technikum.

Pomoc w formie dofinansowania zakupu materiałów edukacyjnych do kształcenia zawodowego udzielana jest uczniom: branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły II stopnia, klas I i III pięcioletniego technikum, klasy III dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonej w pięcioletnim technikum.

Wartość dofinansowania zakupu podręczników nie może przekroczyć odpowiednio:

1. dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym uczęszczających do:
    • szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy - kwoty 225 zł,
  2. dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera uczęszczających do:
    • szkoły branżowej– kwoty 390 zł,
    • liceum ogólnokształcącego, technikum – kwoty 445 zł.

Pomoc w ramach Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w 2020-2022 udzielana jest na wniosek złożony do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2021/2022, przez: rodziców* ucznia albo pełnoletniego ucznia, albo na wniosek nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną.

Zwrot kosztów zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych następuje po przedłożeniu dowodu zakupu, którym jest:

• w przypadku zakupów indywidualnych: faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia lub rodzica, rachunek, paragon, oświadczenie o zakupie podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych (do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków odpowiednio na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w 2021 r.);
  • w przypadku zakupu dla grupy uczniów: potwierdzenie zakupu zawierające: imię i nazwisko ucznia, nazwę i adres szkoły, klasę, do której uczeń uczęszcza, wykaz zakupionych podręczników lub materiałów edukacyjnych, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis osoby, która dokonała zakupu. Potwierdzenie zakupu wystawia podmiot, który dokonał zakupu, na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe.

Dodatkowe informacje można uzyskać odpowiednio w szkole lub w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krosna pok. 324 lub pod numerem telefonu: (13) 47 433 24.
Druk wniosku oraz inne załączniki związane z realizacją ww. Programu dostępne są poniżej w plikach do pobrania.

* Rodzic to również prawny opiekun, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem – jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka.

Załączniki: