27 marca 2019 r. w naszej szkole gościliśmy Weronikę Łukaszewską oraz Sławomira Sanockiegoktórzy jako pierwsi przeszli zimą Łuk Karpat. Jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna w Krośnie zaprosiliśmy uczestników wyprawy na spotkanie. W prelekcji uczestniczyły klasy, które zostały nagrodzone za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wysoką frekwencję. Spotkanie zorganizował Samorząd Uczniowski.

Prelekcja trwała dwie godziny, podczas spotkania uczestnicy wyprawy opowiadali o Karpatach, o państwach przez które przebiegają góry liczące 1500 kilometrów, o organizacji wyprawy czy przygodach związanych z przebywaniem w tak odludnych miejscach. Opisując swoją podróż prezentowali zdjęcia oraz krótkie filmy, które tylko w części oddają piękno przyrody i wyjątkowość wyprawy. W trakcie wyprawy pokonywali  nie tylko najdziksze rejony Karpat ale także własne słabości. Mieli 89 dni zimy, siarczystych mrozów, codziennego pokonywania na rakietach śnieżnych średnio 20 kilometrów w głębokim śniegu z całym ekwipunkiem w plecakach i na jednych małych sankach. Czasami musieli zejść do najbliżej wioski aby odebrać wcześniej zorganizowaną i przesłaną w ten rejon przesyłkę z zapasami żywności. Niestety taka wyprawa wymaga dobrej organizacji ponieważ nie możliwe jest zabranie tak dużych zapasów. Podróżnicy zaprezentowali także sprzęt, który ułatwił im pokonywanie trasy w tak ekstremalnych warunkach. Młodzież mogła pooglądać rakiety śnieżne, kuchenkę gazową, sprawdzić temperaturę śpiwora czy rozłożyć namiot. Uczniowie mogli także po zakończonej prelekcji porozmawiać i zapytać o szczegóły wyprawy.
Spotkania z takimi osobami pozwalają uświadomić każdemu z nas, że zawsze możemy spełniać swoje marzenia i rozwijać pasje.