5 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie został zrealizowany Artystyczny Program Profilaktyki Uzależnień „ANTYMINA” – Profilaktyka z pasją, jako zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Hasło programu „Antymina” to: „Nie daj się wysterować na minę”.

W ramach programu odbyły się trzy półtoragodzinne spotkania, w których wzięło łącznie udział 461 uczniów naszej szkoły.

Młodzież z ogromną uwagą i zainteresowaniem słuchała świadectwa życia i przestróg przybyłych gości – p. Leszka Korzenieckiego, p. Mirosława Kolczyka oraz p. Andrzeja Jaśtaka, którzy poinformowali swoich słuchaczy, czym tak naprawdę są uzależnienia, do czego doprowadziły ich i grono ich przyjaciół, i co uczniowie mogą zrobić już dziś, by nie dać się innym wprowadzić na taką „minę”.

Trudne treści dotyczące najważniejszych sfer życia prowadzący przedstawili w sposób bardzo przejmujący i przystępny. Posłużyli się przekazem muzycznym i zaprezentowali osobiste świadectwa swojego życia, co ujęło i wzruszyło młodych słuchaczy. Uświadomili uczniom jak ciężko jest wyjść z uzależnień od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, świata przestępczego itp. Przekaz treści był skierowany na osobistą odpowiedzialność za swoje życie i życiowe wybory, co tak też zostało odebrane przez uczniów. Odwołanie się prowadzących do wartości wyższych, do Boga, uświadomiło słuchaczom, że dzięki miłości można być szczęśliwym, przypomniało młodym ludziom kierunek szukania siły do zmieniania swojego życia na lepsze, gdyż żadna używka tak nie uszczęśliwia jak prawdziwa miłość.

Uczniowie biorący udział w spotkaniach mówili zgodnie, że były one naprawdę ciekawe. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie stwierdzili, że żywe świadectwo to najlepsze działanie profilaktyczne.