Praktyki zagraniczne

Od września 2016 roku szkoła realizuje program praktyk zagranicznych dla uczniów Technikum w Niemczech i na Słowacji.

Relacja ze Słowacji - Maj 2018
Relacja z Niemiec - Luty 2018
Relacja z Niemiec - Październik 2017
Relacja z Niemiec - Maj 2017
Relacja ze Słowacji - Maj 2017

Strona projektu

W dniu 19 listopada miało miejsce w „Szczepaniku” szereg wydarzeń upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaczęliśmy ten dzień od konkursu wiedzy historycznej ,,Droga do Niepodległej 1914 – 1922”, przygotowanego przez p. Damiana Pulnara. W konkursie wzięło udział 15 uczniów naszej szkoły, a I miejsce zajął Kamil Szmyd z kl. III LO e. Wszystkim za udział dziękujemy!

Następnie odbyło się uroczyste otwarcie przez p. dyrektora – Andrzeja Gregorczyka wystawy „Polski Listopad 1918 R. Odrodzenie Rzeczpospolitej”. Pan Marek Gancarz omówił wystawę, która przedstawia walkę o niepodległość Polski w latach 1913 -1919. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia poświęcone historii Krosna w tym okresie.

W kolejnych godzinach do rywalizacji przystąpili reprezentanci wszystkich klas pierwszych. Ich zadaniem było rozwiązywanie zadań z okresu 1918 – 1989 przygotowanych przez p. Anetę Rosenbaiger i p. Magdalenę Wydrę.

Uczniowie nie tylko musieli wykazać się wiedzą historyczną, ale też umiejętnością współpracy w zespołach, sprytem, zaangażowaniem. Rywalizacja finałowa między zespołami klas: I LO ab i I Tt była bardzo zacięta, a ostatecznie zwyciężyli „Turyści” - reprezentowani przez Bartłomieja Okińczyka, Marzenę Zajdel, Damiana Miśkowicza.

Mogliśmy również w tym dniu uczestniczyć w pokazie strojów historycznych, w trakcie którego uczniowie kl. II LO a pod opieką p. Marka Gancarza zaprezentowali stroje dworskie okresu późnego średniowiecza oraz stroje z XVII w. zarówno polskie sarmackie (damskie długie spódnice i kontusik, czyli jedwabny obszyty futrem, dopasowany w talii, rozkloszowany w biodrach z rozciętymi rękawami, krótki kontusz damski oraz stroje męskie – żupan, kontusz, hajdawery, konfederatka), jak i i francuskie w stylu Ludwika XIII. Zachęcamy do obejrzenia wystawy prezentowanej w holu budynku A oraz obszernej fotorelacji!

Na zakończenie zwycięzcom potyczek historycznych zostały wręczone drobne upominki.

Za wspólną zabawę dziękują historycy: p. Aneta Rosenbaiger, p. Magdalena Wydra, p. Marek Gancarz, p. Damian Pulnar

Link do galerii