Lekcja fizyki w Energylandii.

19.10.2018r. grupa uczniów Szczepanika wraz z opiekunami spędziła cały dzień w Energylandii - największym parku rozrywki w Polsce. Uczniowie wybrali się to tego parku po wiedzę i doświadczenie a przy tym towarzyszyła im niesamowita zabawa. Młodzież próbowała odpowiedzieć na pytanie: czy i dlaczego bardziej ekscytująca jest jazda z przodu, czy na końcu roller coastera?  Czym jest siła odśrodkowa? Oraz na wiele innych zagadnień związanych z ruchem, grawitacją czy energią.

Wycieczka do takiego miejsca wydaje się  być najlepszą metodą na przyswajanie nowych, czasami bardzo nieintuicyjnych wiadomości. Szczególnie, jeżeli dotyczą one pojęć związanych z fizyką – tym przedmiotem w szkole, który spędza sen z oczu niejednemu uczniowi.

Uczniowie mogli zbadać jak zachowuje się nasze ciało w ruchu prostoliniowym i po okręgu pod działaniem siły grawitacji, siły  dośrodkowej i odśrodkowej, zmieniającego się przyspieszenia oraz  przemian energii. Odczuliśmy również jak zachowuje się nasz organizm w układzie inercjalnym i nieinercjalnym. Łatwo było wyjaśnić i przyswoić wiedzę w momencie doświadczania działania tych sił. Trudne w sali lekcyjnej pojęcia stają się w takim miejscu ciekawe i zrozumiałe. Jest to idealne miejsce do eksperymentów fizycznych których nigdy nie moglibyśmy przeprowadzić w klasie.