Poniedziałek 15 października 2018 r. był drugim dniem obchodów jubileuszu 130 - lecia naszej szkoły. W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbyła się uroczysta akademia, na którą licznie przybyli zaproszeni goście oraz społeczność „Szczepanika”.  Swoją obecnością zaszczycili to wydarzenie między innymi: p. wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, prezydent Miasta Krosna p. Piotr Przytocki, zastępca prezydenta Miasta Krosna p. Bronisław Baran, radni Miasta Krosna z przewodniczącym p. Zbigniewem Kubitem oraz zastępcami przewodniczącego p. Zdzisławem  Dudyczem i Kazimierzem Mazurem, przewodniczący Komisji Edukacji Piotr Grudysz, p. Lucyna Opoń – kierownik Oddziału Jakości Zarządzania Oświatą w Krośnie, reprezentująca Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, p. Franciszek Tereszkiewicz – kanclerz PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie, p. Jan Bałuka – przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność, p. Jerzy Kielar – prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krośnie, p. Małgorzata Szybiak – dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna wraz z p. naczelnik – Grażyną Gregorczyk, dyrektorzy szkół artystycznych oraz krośnieńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dyrektor Strednej Odbornej skoly podnikania w Preszowie Stanisław Kuchta oraz p. Maria Wavrekowa – nauczyciel SSOP w Preszowie, przedstawiciele pracodawców, absolwenci, emeryci, przedstawiciele Rady Rodziców, przedstawiciele mediów krośnieńskich.

Uczestnicy Akademii mieli okazję, aby przenieść się do studia „TV Szczepanik”, w którym dwóch błyskotliwych prezenterów przeprowadzało wywiad z panem  Andrzejem Gregorczykiem.  Dyrektor „Szczepanika” przybliżył historię szkoły, zwracając uwagę między innymi na rolę placówki, jaką odegrała  w kształtowaniu młodych pokoleń jeszcze za czasów niewoli kraju. Ciekawostką jest fakt,  że w trakcie 130 lat funkcjonowania szkoły zarządzało nią zaledwie 12 dyrektorów.  Nasza szkoła miała więc szczęście do dyrektorów, którzy długo pełnili swoją funkcję.  W tej pięknej, sentymentalnej i jednocześnie pełnej dumy opowieści dyrektora o działalności szkoły znalazły się także inne fakty: na przykład taki, że liceum ogólnokształcące w naszym zespole szkół osiągnęło w tym roku pełnoletność oraz że 130 lecie to nie jedyny okrągły jubileusz, bowiem dla Pana Andrzeja Gregorczyka to 40-lecie pracy dla „Szczepanika”.

Oficjalną część akademii rozpoczął wicedyrektor p. Dariusz Niepokój, natomiast szkolny chór z wdziękiem wykonał  pieśń „Gaude Mater Polonia”. Następnie głos zabierali kolejno zaproszeni goście. Usłyszeliśmy liczne gratulacje, wyrazy uznania, życzenia oraz słowa wyrażające nadzieję na dalszy rozwój szkoły. Nie zabrakło należytej powagi, ale także radości, wzruszeń oraz serdeczności.  Licznie zgromadzeni dyrektorzy szkół krośnieńskich wyrazili także słowa uznania, gratulacje i życzenia.

Drugą część akademii wypełniła barwna prezentacja szkolnych osiągnięć oraz działalności ujęta w konwencję programu „TV Szczepanik” prowadzonego przez wspomnianych już dociekliwych prezenterów. Zapraszali oni do swojego szczepanikowego studia gości, którzy słowem, strojem, śpiewem i  tańcem snuli opowieść o naszej szkole. Pojawili się nauczyciele: Elżbieta Kozielec, Monika Leczek, Paweł Guzik, Elżbieta Marczuk, Tomasz Celej, Marek Gancarz, Ewa Kłos. Na scenie zobaczyliśmy  kolejno: Grupę Rekonstrukcyjną, Młodzieżowy Zespół Taneczny Omega, Szkolne Koło Modelek oraz zespół „Zepsół”, który został utworzony specjalnie na okazję 130-lecia Szczepanika.

Artystyczną aurę rozsnuwał nad całą uroczystością kabaret SSOK, który jak zawsze łączy inteligentny humor z niezwykłą czułością na słowo, gest, dźwięk. A wszystko to zaprawione ogromnym ładunkiem młodzieńczego talentu. Tak wykwintną potrawę mógł skomponować tylko jeden człowiek (a może raczej magik), p. Bartosz Gałązka, który przez cały czas trwania uroczystości ukrywał się za kulisami.

„Bardzo lubimy jubileusze” – słowa dyrektora p. Andrzeja Gregorczyka mogą być celnym podsumowaniem październikowych obchodów 130-lecia, gdyż był to piękny czas, kiedy mogliśmy zanurzyć się w historii i jednocześnie docenić naszą teraźniejszą pracę.

Katarzyna Ukleja

Pragniemy złożyć podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości Dyrektor Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza p. Dorocie Cząstce oraz Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie  p. Marii Jurkowskiej, bez pomocy których nie udałoby się stworzyć  tak pięknej, pełnej pozytywnego klimatu uroczystości.

Galeria Akademia

Galeria Bal