W środę 23 maja w naszej szkole odbył się Turniej Pożarniczo-Ratowniczy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika oraz Puchar Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

Turniej miał na celu upowszechnienie wiedzy na temat przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa.

Dyrektor Szkoły Andrzej Gregorczyk powitał uczestników o godzinie 9.00 po czym drużyny biorące udział w turnieju wylosowały kolejność wykonywania zadań.

Turniej rozpoczął się od części pisemnej. Uczestnicy zawodów wspólnie rozwiązywali test z wiedzy pożarniczej, który został przygotowany przez Państwową Straż Pożarną w Krośnie. Po napisaniu testu uczniowie przystąpili do zmagań praktycznych.

Pierwsze zadanie polegało na wykonaniu sztucznego oddychania i masażu serca. Po tej krótkiej rozgrzewce drużyna przeszła na stanowisko drugie. Tam czekało na nich trudniejsze zadanie. Polegało ono na pomocy osobie z oparzoną ręką oraz dziewczynie która upadła i dostała ataku epilepsji. Stanowisko trzecie należało do najbardziej „krwawych” . Podczas bójki pomiędzy dwiema dziewczynami doszło do szarpaniny i użycia ostrego narzędzia. Pierwsza poszkodowana miała ranę kłutą nożem. Natomiast druga pozorantka symulowała złamanie ręki. W każdej scence młodzi ratownicy musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami pierwszej pomocy ale również umiejętnością pracy w zespole. Na stanowisku czwartym, uczniowie mieli za zadanie rozpoznać sprzęt strażacki, udostępniony przez PSP w Krośnie. Każdy zespół podchodził do poszczególnych zadań bardzo zmotywowany. Młodzież zaprezentowała szeroki wachlarz wiedzy i umiejętności.

Następnie zawodnicy przeszli na tor przeszkód , gdzie zaprezentowali poziom sprawności fizycznej. Wszystkie zadania zawodnicy wykonywali bardzo sprawnie i widać było, że mają doświadczenie w wykonywaniu takich zadań.

Po zakończeniu turniejowych zmagań uczestnicy, opiekunowie i pomagający w organizacji uczniowie klas mundurowych wzięli udział w pikniku.

Wyniki klasyfikacji Turnieju Pożarniczo-Ratowniczego przedstawiają się następująco:

1. Zespół Szkół w Orzechówce - 57 pkt
  2. Szkoła Podstawowa im. A. Fredry w Odrzykoniu -51 pkt
  3. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym - 50 pkt
  4. Społeczne Gimnazjum w Targowiskach - 45 pkt
  5. Szkoła Podstawowa Nr 14 im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie - 38 pkt

Zwycięska drużyna z Orzechówki odebrała puchary z rąk Dyrektora naszej szkoły Andrzeja Gregorczyka i Komendanta PSP w Krośnie st. bryg. Mariusza Bieńczaka. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, zaś zawodnicy pierwszych trzech drobne upominki.

Ostatnim akcentem imprezy było rozlosowanie wśród wszystkich uczestników ufundowanego przez Nowy Styl krzesła biurowego.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować Komendzie PSP w Krośnie za pomoc w zorganizowaniu turnieju.