W dniu 21 marca 2018 uczniowie naszej Szkoły z klas I a ,b, c, d Liceum oraz 2Te,Th/Ts, Tt/Tm uczestniczyli
w XV edycji Dnia Przedsiębiorczości.

Program organizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Polega na odbyciu przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych  jednodniowych praktyk w wybranych przez nich firmach i instytucjach.

Poprzez udział w projekcie młodzież ma możliwość:

• zweryfikowania swoich wyobrażeń o interesującym ich zawodzie,
  • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach i predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
  • zrozumienia i doświadczenia związku pomiędzy zdobytym wykształceniem a drogą zawodową,
  • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą,
  • przekonania się, jak ważne są relacje interpersonalne dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy.

Uczniowie biorący udział w programie, już na wstępie wykazali się przedsiębiorczością i sami znaleźli interesujące ich miejsca pracy oraz poprosili właściciela firmy lub kierującego jednostką o możliwość realizacji projektu i przydzielenie opiekuna.

21 marca 2018 r stawili się „w pracy”.

W czasie kilku godzin obserwowali pracę osoby zatrudnionej na danym stanowisku, pod czujnym okiem opiekuna wykonywali powierzone zadania, zadawali pytania

Uczniowie potwierdzili, że właściciele firm bądź ich przedstawiciele z chęcią dzielili się posiadanym doświadczeniem zawodowym, cierpliwie tłumaczyli, wyjaśniali i udzielali rad.

Na zakończenie praktyk uczniowie uzupełniali otrzymane z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „karty ucznia”. Była to kolejna okazja do rozmów z opiekunem-konsultantem o motywach wyboru konkretnego zawodu, wykształceniu, wiedzy i umiejętnościach oraz predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania.

Łącznie w ramach XV Dnia Przedsiębiorczości 106 uczniów „Szczepanika” odwiedziło 69 firm i instytucji.

W imieniu uczniów oraz nauczycieli przedsiębiorczości zaangażowanych w projekt serdecznie dziękuję pracodawcom, którzy włączyli się w realizację tegorocznej edycji Dnia Przedsiębiorczości.

Sabina Szajna-Kuck, szkolny koordynator projektu.