17 listopada odbyła się III edycja warsztatów fantastyki – "SzczepaniCon". Od rana tłumnie do naszej szkoły przybywali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum wraz w opiekunami. Młodzież chętnie uczęszczała na wykłady, aktywnie biorąc udział w prelekcjach.

Wykłady na temat Gwiezdnych Wojen przygotowali członkowie polskiego oddziału Legion 501, a prelekcje prowadził Darth Vader. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści na temat fizyki w Gwiazdach Wojnach oraz tego czy ma ona znacznie.Vader pokrótce streścił całą mechanikę działań przedstawioną w filmach, następnie dopowiadając, jak to powinno wyglądać w rzeczywistości. Wszystkim dobrze znane, ciągle włączone silniki statków są rzeczą zdecydowanie zbędna.
W kosmosie nie ma żadnej siły oporu, więc wystarczyłoby po prostu rozpędzić statek do odpowiedniej prędkości i wyłączyć silniki - dryfowałby on tak długo, jak tylko trzeba. A sprawa ze zmianą kierunku lotu? Uruchomić silniki, zmienić kurs i znów je wyłączyć. Tak powinno wyglądać to w rzeczywistości. Vader zatem udowodnił nam, że zasady fizyki niekoniecznie tam występują i tak właściwe są zbędne. Żaden fan nie uważa, że są one tam jakoś specjalnie potrzebne.
Na wykładach można było spotkać także droida z Gwiezdnych Wojen Artoo. Mały robot stał się gwiazdą, z którą wszyscy chcieli mieć zdjęcie.
Na wykładzie prowadzonym przez Antoniego Łętkowskiego z Mitologii Słowiańskiej słuchacze mieli możliwość poznania wielu bóstw oraz demonów związanych z kulturą Słowian. Przedstawiony został im Utopielec - zły i podstępny demon wodny, który przybierał postać wysokiego, bardzo chudego człowieka o oślizgłej, zielonej skórze. Często zwabiały wówczas do siebie ludzi, bawiąc się z nimi w zagadki, a następnie topiąc.
Widzowie mieli także przyjemność posłuchać interesującego wykładu na temat zombie, przygotowanego przez Piotra Dymińskiego. Na początku przedstawione zostały dokładnie zasady dobrej i skutecznej ochrony przed tymi istotami, a następnie wyjaśniono, że termin zombie wywodzi się z kultu voodoo, w którym oznacza osobę silnie zniewoloną i tak postrzegano je aż do lat 60. XX wieku. Następnie pojawił się obraz martwych, żądnych krwi i mózgów istot, który funkcjonuje po dziś dzień.
Wykład kończący całe przedsięwzięcie był na temat „Metra 2033” - rosyjskiej powieści postapokaliptycznej, napisanej przez Dmitrija Głuchowskiego, który swoją przygodę z pisaniem zaczął w wieku 18 lat. Po krótce została przedstawiona fabuła książki oraz jej realia, a następnie temat przeszedł nowość - FUTURE, której historia i fabuła również została w ciekawy sposób przedstawiona.
Na zakończenie można dodać, że kilku prelegentów należy do Krośnieńskiego Klubu Fantastyki Elizjum, który swoje spotkania organizuje w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.
Natomiast na sali gimnastycznej, dzięki grupie Blueberrypudingcake można było zagrać w gry planszowe i karciane. Uczniowie współpracowali ze sobą i rywalizowali, żeby wygrać. Wielu nauczycieli zagrzewało do walki i dopingowało swoichwychowanków. Każdy mógł wziąć udział w turnieju gier planszowych i wygrać wspaniałe nagrody. Dla chętnych była dostępna również Retro Strefa, gdzie cofając się w czasie do starych konsol: Commodore 64 i Pegasus można było zagrać w Mario czy Pokemony. Na sali dało się słyszeć o biciu rekordów m.in. w grach na VR.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas, gratulujemy wygranych nagród i zapraszamy za rok. Niech Moc będzie za wami.

Opracowały: Barbara Mermon i Victoria Pelczar (3 LOc)