Dzisiaj 3. czerwca wybraliśmy się do centrum Lipska, aby móc uczestniczyć w  Festiwalu Wave Gotik Treffen. Jak co roku w dzień zesłania Ducha Świętego(Zielone Świątki) miasto przeżywa najazd Gotów z całego świata. Groźnie wyglądający "najeźdzcy" nie są potomkami wschodniogermańskiego plemienia Gotów, lecz miłośnikami rocka gotyckiego. Przybysze wyróżniający się z ulicznego tłumu czarnymi strojami, często przyozdobionymi ekstrawaganckimi czerwonymi lub fioletowymi dodatkami. Ludzie ubrani są również w charakterystyczne dla punków czarne, skórzane kurtki nabijane ćwiekami, czarne spodnie, krótkie sukienki lub spódnice długie do samej ziemi oraz czarne wysokie buty na grubych podeszwach i wysokich obcasach. Niektórzy Goci mają bardziej wyszukane i fantazyjne czarne ubrania w stylu retro, wzorowane na XIX-wiecznej arystokracji. Uzupełnieniem czarnych strojów są "niegrzeczne fryzury". Królują też inne, a wśród nich te mocno nastroszone i nażelowane oraz ufarbowane na ostre kolory lub dla odmiany ogolone "na zero" głowy.

Goci są bardzo przyjaźnie nastawieni do mieszkańców Lipska i turystów, chętnie pozują do zdjęć, czego dowodem jest nasza galeria zdjęć. Festiwalowi towarzyszy wiele koncertów, pokazów tanecznych  i atrakcji dla najmłodszych. Na ulicznych straganach można skosztować pysznego lokalnego jedzenia.

Opracowała: Elżbieta Kozielecfacebook_page_plugin