W dniu 17.05.2017 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie odbyło się spotkanie z uczniami z jednej z chińskich szkół. Wzięło w nim udział kilku uczniów naszej szkoły pod opieką pani Małgorzaty Hejnar. Oto jak uczniowie wspominają to spotkanie :

,, Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przedstawienia szkoły przez dwie uczennice z Chin. Opowiedziały nam krótko o budynku, zajęciach i nauczycielach, a także pokazały nam kilka zdjęć. Później krótko zaprezentowały nam ćwiczenia, które wykonują na zajęciach wychowania fizycznego. Wszyscy staraliśmy się je naśladować, ale było naprawdę ciężko. Prawdopodobnie nikomu nie udało się tego idealnie powtórzyć. Następnie każdy z nas miał okazję porozmawiać z gośćmi, oczywiście w języku angielskim. Rozmawialiśmy o naszych szkołach, o ich podobieństwach i różnicach, o naszych zainteresowaniach oraz o polskiej i chińskiej kulturze. Rozmowa została na chwilę przerwana, abyśmy mogli posłuchać jednej z dziewczyn, która grała na tradycyjnym, chińskim instrumencie, po czym kontynuowaliśmy konwersacje. Na koniec wszyscy wyszliśmy na rynek, aby zrobić sobie wspólne zdjęcie.

Całe spotkanie odbyło się w przyjaznej i wesołej atmosferze. Mimo że na początku wszyscy byliśmy nieśmiali, szybko włączyliśmy się do żywiołowych rozmów. Dało nam to możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z języka angielskiego. Po całym spotkaniu byłam bardzo zadowolona, wspaniale jest móc poznać ludzi z innych krajów i kultur. Myślę, że każdy kto brał udział w tym spotkaniu, był zadowolony nowo nawiązanymi znajomościami.”
Aleksandra Brzana, kl. II LO c.

,, Chińczycy są bardzo otwarci i kontaktowi, nie mają problemu z nawiązywaniem kontaktów. Bardzo często się uśmiechają i mają ogromny dystans do siebie. Są bardzo ciekawi świata i wszystkiego co ich otacza. Nastolatki chętnie zadają nurtujące ich pytania na różne tematy. Nas zainteresowało np. życie w chińskiej szkole, gdzie szkoła to kompleks kilku budynków . Bardzo dobrze wspominam to spotkanie, wiele się dowiedziałam o Chinach i miałam okazję porozmawiać z kimś z innego kontynentu. Super się nam rozmawiało. Oczywiście zapraszali nas do Chin, no cóż może kiedyś.”

Joanna Wolanin, kl I LOc

Opracowała  Monika Leczek