Trinationale Weihnachtswoche I in Spohns Haus, Gersheim, Saarland, Deutschland

W dniach 27.11 – 02.12 piętnastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły wraz z dwoma opiekunami: p. Magdaleną Wydrą oraz p. Zbigniewem Półchłopkiem uczestniczyła w trójnarodowym spotkaniu bożonarodzeniowym w Spohns Haus w miejscowości Gersheim w kraju związkowym Saarland w Niemczech.
Impreza była dofinansowana przez organizację Deutsch-Polnisches Jugendwerk zajmującą się współpracą młodzieży polskiej i niemieckiej, natomiast logistyką zajmował się ośrodek Spohns Haus.
Oprócz nas w projekcie uczestniczyła młodzież niemiecka z Gemeinschaftsschule w Mettlach-Orscholz, ukraińska ze szkoły średniej we Lwowie oraz grupa młodzieży z gimnazjum w Jarosławiu.
Program pobytu był bardzo urozmaicony. Obejmował on prezentację szkół, zajęcia, na których omawialiśmy i porównywaliśmy zwyczaje adwentowe i świąteczne w naszych krajach, przygotowywanie prezentów świątecznych dla kolegów, pieczenie ciasteczek, wykonywanie ozdób choinkowych, ubieranie choinki.

Podczas pobytu w ośrodku młodzież pełniła dyżury na stołówce i w kuchni. Wszystko odbywało się z niemiecką punktualnością, do której wszyscy uczestnicy bardzo szybko się dostosowali.
Ponieważ Spohns Haus jest ośrodkiem ekologicznym, tej tematyki nie mogło zabraknąć również podczas naszego tam pobytu.
Poświęcone jej były dwa zajęcia warsztatowe na temat ekologicznych aspektów konsumpcyjnego nastawienia do życia, wykorzystania zasobów naturalnych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Warsztaty pod tytułem „Merry Nixmas – Zeit statt Zeug” miały na celu uświadomienie uczestnikom, że szczęście płynie nie tylko z rzeczy materialnych, lecz również z pozamaterialnych.
Nie cieszymy się np. z tego, że kupiliśmy nową gitarę, ale z tego, że możemy na niej grać.
Zajęcia i warsztaty odbywały się zarówno w grupach narodowych jak i międzynarodowych. Były one prowadzone metodą projektu. Młodzież miała okazję kontaktu z rówieśnikami z zagranicy, sprawdzenia swoich możliwości językowych, wymiany poglądów oraz wspólnej pracy.  Bardzo ciekawe były wycieczki do Strasburga oraz Saarbrücken. W Strasburgu byliśmy na agorze budynku Parlamentu Europejskiego. Przewodniczka zwracała nam uwagę na obecne tam polskie akcenty:
tablicę poświęconą Bronisławowi Geremkowi, kulę będącą prezentem od miasta Wrocławia oraz maszty na flagi państw członków Unii Europejskiej wykonane w Stoczni Gdańskiej.
W okresie adwentu w miastach niemieckich organizowane są kiermasze świąteczne. Przy okazji wycieczek do wspomnianych wyżej miast również my mogliśmy je odwiedzić.
Kulminacyjnym punktem spotkania był wieczór wigilijny. Po dokonaniu wszystkich przygotowań każda z grup narodowych prezentowała swój program artystyczny.
Grupa niemiecka wykonała kilka utworów na fortepian i skrzypce, my zaprezentowaliśmy kilka kolęd polskich. Grupa ukraińska wystąpiła w swoich strojach narodowych a w scence w języku niemieckim pokazała, jak wygląda wigilia w domu ukraińskim. Następnie do świętującej rodziny przyszli kolędnicy i odegrali jasełka. Po uroczystości wszyscy udaliśmy się do jadalni na kolację wigilijną. W ostatnim dniu pobytu odwiedziliśmy szkołę w Orscholz, do której uczęszcza młodzież uczestnicząca wraz z nami w projekcie. Zobaczyliśmy jak wyglądają sale lekcyjne, dyrektor szkoły podał informacje o szkole i ugościł nas obiadem na stołówce szkolnej.
Nasz pobyt w Gersheim był bardzo ciekawym doświadczeniem. Do domu wróciliśmy pełni wrażeń i nadzieją na kontynuację współpracy z ośrodkiem Spohns Haus.

link do galerii