W ramach obchodów 125-lecia szkoły przygotowano szereg okolicznościowych wystaw. Oto ich opis.

1.    Wystawa o tematyce włókienniczej i odzieżowej

Na wystawie, w części włókienniczej zostały zaprezentowane proste urządzenia stosowane dawniej do obróbki lnu, w formie cyklu technologicznego, a także warsztat tkacki krosna ręcznego, na którym zaprezentowano technikę wytwarzania tkaniny rękodzielniczej. Ponadto wystawę uświetniły starodruki z dziedziny włókienniczej, w tym zeszyty przedmiotowe uczniów z dawnej szkoły tkackiej. Integralną część wystawy stanowiły lniane dodatki do odzieży, zaprojektowane i wykonane przez uczniów Technikum Odzieżowego. W części odzieżowej pokazano prace, wykonane w ramach warsztatów rękodzieła artystycznego takie jak:
- biżuterię, wykonaną techniką sutaszu oraz z zastosowaniem zamków
- torby i paski wykonane techniką haftu wstążeczkowego
- elementy dekoracji wnętrz: poduszki wykonane techniką aplikacji i serwety wykonane techniką haftu haczowskiego.
Wystawę opracowali i przygotowali: Marta Bożek-Pocenty, Władysław Wojtyczek,

 

2.  Dwie okolicznościowe  wystawy zostały przygotowane w bibliotece szkolnej: ?Jubileusze utworów literackich 2013? i ? Z życia szkoły?.

Pierwsza z nich prezentowała różne wydania 26 tytułów książek, które w bieżącym roku mają znaczące rocznice funkcjonowania na rynku wydawniczym ( np. Nad Niemnem  ukazało się przed 125 laty). Druga z wystaw eksponowała kroniki szkoły, kroniki biblioteki i kroniki klasowe oraz publikacje dotyczące szkoły i jej patrona.

3.    Wystawa eksponowana na sesji naukowej w PWSZ poświęconej Janowi Szczepanikowi.
11 października 2013 r. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego 4, w ramach obchodów Jubileuszu 125-lecia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie odbyła się sesja naukowa, poświęcona Patronowi szkoły Janowi Szczepanikowi. Celem sesji była szersza popularyzacja mało znanej i zapomnianej w Krośnie postaci wielkiego wynalazcy zwanym ?da Vinci z Galicji?, który pod koniec XIX wieku spędził tu dzieciństwo, uczył się w szkole wydziałowej, a później pracował w szkołach w Potoku, Lubatówce i Korczynie.
Na okolicznościowej wystawie zaprezentowane zostały publikacje poświęcone Janowi Szczepanikowi:
?    Jewsiewicki Władysław, Jan Szczepanik. Wielki wynalazca, Warszawa 1961;
?    Tulik Jan, Świat Wynalazków Jana Szczepanika, Krosno 1995;
?    Pragłowska Anna, Zapomniany Wynalazca. O Janie Szczepaniku,  Tarnów 2002;
?    Pragłowska Anny ?Obrazy i barwy. O wynalazkach i życiu Jana Szczepanika?, wyd. SCAN , Tarnów 2012;
W tle prezentowały się repliki portretów wynalazcy, przekazane naszej szkole przez rodzinę p. Walerii Lenik z domu Szczepanik ? siostry stryjecznej Jana Szczepanika, z którą wychowywał się w rodzinie Gradowiczów.
Zgromadzeni goście z zainteresowaniem oglądali wystawę o życiu i wynalazkach ?polskiego Edisona?. Było to dwanaście dużych, stojących plansz, wypożyczonych przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie, przygotowanych w roku 2012 na potrzeby ?Genialnych Urodzin? ? projektu zainicjowanego przez Fundację im. Jana Szczepanika. Reprezentanci fundacji i jednocześnie szkoły wygłosili na sesji referaty poparte prezentacjami.
Wystawę przybliżającą m. in. klimat przełomu XIX i XX wieku przygotowały: Bogusława Kopczyk i Anna Zając.

4.    Wystawy obrazujące twórczość artystyczną młodzieży prezentowane w RCKP w Krośnie oraz budynku szkoły przy ulicy Podkarpackiej 16
?     wystawa prac plastycznych i fotografii uczniów i absolwentów ZSP Nr 1 im. J. Szczepanika w Krośnie (przyg. Elżbieta Brynecka)
?    wystawa komiksów przygotowanych przez uczniów ZSP Nr 1 im. J. Szczepanika w Krośnie w ramach projektu Comenius ?Lights? Camera? ACTION! (przyg. Elżbieta Brynecka)
?    wystawa prac uczniów klas pierwszych " Szkoła i Krosno w oczach uczniów" (przyg. Elżbieta Brynecka)
?    wystawa prac zagranicznych gości, wykonanych przez nich w ramach projektu Comenius ?Lights? Camera? ACTION! ?(przyg. Krystyna Kenar)

 

5.    Wystawa prac plastycznych Magdaleny Gawor z klasy IITO, laureatki Ogólnopolskiego Konkursu ?Lady Gaga?.

Na wystawie przedstawione zostały kolekcje ubiorów młodzieżowych inspirowane aktualnymi trendami mody, porami roku, żywiołami natury. Wystawę przygotowała Teresa Belcik.


Spotkania w szkole


Jednym z punktów obchodu Jubileuszu 125-lecia szkoły było spotkanie absolwentów, które odbyło się w budynku szkoły przy ul. Podkarpackiej 16 w dn. 10.10.2013r., w godzinach popołudniowych. Najliczniej dopisały starsze roczniki, kończące naukę w latach 1996 ? 1973. Byli to głównie absolwenci szkoły włókienniczej zarówno z kierunku tkactwa jak i przędzalnictwa. Najliczniejszy był rocznik 1966 z którego zgłosiło się 17 osób. Na wstępie przybyli zgromadzili się w pomieszczeniach sali gimnastycznej łącznie z byłymi emerytowanymi nauczycielami szkoły. Po części konsumpcyjnej zwiedzano szkołę oraz przygotowane okolicznościowe wystawy. Była to między innymi wystawa złożona z pamiątek i kronik szkolnych zorganizowana w bibliotece szkolnej oraz wystawa z włókiennictwa obrazująca przerób włókna lnianego oraz eksponująca materiały muzealne poświęcone tkactwu oraz przędzalnictwu. W dalszej części odbyły się kameralne spotkania roczników w salach lekcyjnych wraz z nauczycielami szkoły. Z sentymentem przeglądano stare dzienniki szkolne oraz wspominano lata nauki spędzone w szkole.

facebook_page_plugin