Akademia Jubileuszowa

Jednym z kilku kulminacyjnych punktów obchodów pięknego jubileuszu 125-lecia Szkoły była wyjątkowa Akademia Jubileuszowa. Jej część oficjalną poprowadzili: dyrektor szkoły, Andrzej Gregorczyk, który powitał zaproszonych gości, a także przedstawił bogato ilustrowany referat dotyczący współczesnego kształtu i ostatnich osiągnięć szkoły, oraz wicedyrektor Dariusz Niepokój - pełniący funkcję konferansjera. Chór szkolny wykonał wielogłosową pieśń Gaude Mater Polonia. Okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście, a ci, którzy ? ze zrozumiałych, ważnych powodów ? nie mogli przybyć, przesłali listy gratulacyjne.

A jako że obchody jubileuszu niemalże zbiegły się w czasie ze świętem Komisji Edukacji Narodowej, wyróżniającym się nauczycielom ?Szczepanika? podczas akademii wręczono odznaczenia i nagrody: Podkarpacki Kurator Oświaty odznaczył Medalem Komisji Edukacji Narodowej Anetę Rosenbaiger i Zbigniewa Półchłopka oraz wręczył przez siebie przyznane nagrody Andrzejowi Gregorczykowi i Stanisławowi Kijowskiemu, Prezydenta Miasta Krosna wręczył 4 nagrody Teresie Belcik, Bartoszowi Gałązce, Dariuszowi Niepokojowi i Annie Zając.

W roli narratora?konferansjera przygotowanej przez uczniów części artystycznej,  wystąpiła Paula Czelny z klasy IIIb LO ? jako dziennikarka, przybywająca z roku 2038 (a dokładnie: z dnia obchodów jubileuszu 250-lecia ?Szczepanika?), by transmitować naszą uroczystość w odległą przyszłość. Przewodnim celem spektaklu było przedstawienie różnych pasji i talentów uczniów szkoły ? przekładających się na ich sukcesy. Usłyszeliśmy więc wokalistki ? laureatki konkursów szczebla wojewódzkiego: Kamila Macieik (klasa IIIe LO) zaśpiewała piosenkę Sercożerca, a Klaudia Dereniowska (IIb LO) ? balladę Je suis malade. Szkolne Koło Modelek, pracujące pod kierunkiem pań: Teresy Belcik i Wiesławy Szwast, zaprezentowało różnorodne kolekcje strojów, wśród których znalazły się także wizualizacje projektów nagradzanych na ogólnopolskich konkursach (m. in. ?świeżego?, zwycięskiego projektu z czerwca br. ? II miejsce w konkursie ?Lady Gaga?). Uhonorowany szeregiem nagród na przeglądach wojewódzkich Kabaret SSOK przedstawił m. in. skecz pt. Królewna Śnieżka. Z porywającym pokazem tanecznym wystąpiła Paulina Raczyńska z klasy IIa LO, dwukrotna mistrzyni Polski Formacji Tanecznych, która wraz ze swym partnerem Krzysztofem Jamrogiem (towarzyszył jej na scenie także i tym razem) wielokrotnie zdobyła I miejsce w ogólnopolskich turniejach tańca towarzyskiego.

 

 

Powstały specjalnie z okazji jubileuszu zespół jazz-blues-rockowy złożony z uczniów klasy IIIc LO: Mateusza Kapitana (gitarzysty, na co dzień grającego w cenionym i utytułowanym krośnieńskim zespole The Friends), Patryka Pańczuka (basista) oraz Huberta Ziajki (mistrza beatboxu), wykonał ?jubileuszową? improwizację. Finałem tej części spektaklu stał się występ międzynarodowego chóru, składającego się z uczniów: z Francji (z College Albert Camus z miasta Torigni sur Vire), z Hiszpanii (z Instituto Ense?anza Secundaria ?Francisco Ros Giner? z miasta Lorca), ze Słowenii (z miasta Slovenska Bistrica), ze Szkocji (z Garnock Academy z miasta Kilbirnie) i z Polski (z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika z miasta Krosna) ?  współpracujących podczas realizacji kolejnego już wspólnego projektu LLP Comenius (?Lights? Camera? ACTION! Discovering Cultures Throughout Cinema?). Chór zaśpiewał trzy spośród pięciu utworów, których opracowanie, przygotowanie i międzynarodowe wykonanie stanowią główne zadania tej edycji Comeniusa. Zabrzmiały więc pieśni: szkocka Touch The Sky (pod batutą Heather Toole), hiszpańska Volver (którą dyrygowała Isabel Millán Díaz) oraz polska Dumka na dwa serca (dyrygował Bartosz Gałązka). Na zakończenie chór ? wraz z publicznością ? zaśpiewał gromko pieśń Hej, sokoły!, na specjalne życzenie gości z partnerskich szkół, którzy wyjątkowo polubili tę, jak ją określili: ?Poland?s most famous song?. I zaśpiewali razem z nami.

 

Opracował: Bartosz Gałązka

facebook_page_plugin