W niedzielny poranek 2 czerwca drużyna ze Szczepanika (8 uczniów i 2 nauczycieli) wyruszyła w podróż do Szkocji. Była to druga zagraniczna wizyta w ramach międzynarodowego programu Comenius Lights Camera ACTION! Discovering Cultures Throughout Cinema. Celem podróży była zaprzyjaźniona już szkoła Garnock Academy w Kilbirnie. W niedzielne popołudnie wylądowaliśmy na lotnisku Glasgow Prestwick, gdzie zostaliśmy gorąco przywitani przez naszych gospodarzy i piękną słoneczną pogodę.

     W Szkocji spotkaliśmy się z partnerami ze szkół z Francji, Hiszpanii i Słowenii. Harmonogram wizyty był bardzo napięty, wypełniony licznymi atrakcjami. Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili urocze miasteczko Ayr, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć chatę, w której urodził się najsłynniejszy szkocki poeta Robert Burns. Przebywając tam odwiedziliśmy również stary cmentarz, na którym pochowani są rodzice poety. Podczas wizyty zwiedziliśmy także Glasgow, największe miasto w Szkocji. Tam zawitaliśmy do Galerii Sztuki i Muzeum Kelvingrove, gdzie pośród licznych eksponatów i dzieł sztuki mogliśmy między innymi zobaczyć obraz ?Chrystus św. Jana od Krzyża? (jedno z najsłynniejszych dzieł Salvadora Dalí). Następnie udaliśmy się do Muzeum Transportu, gdzie mogliśmy podziwiać niesamowite pojazdy z dawnych czasów. Dzięki naszym gospodarzom gościliśmy również w Edynburgu, stolicy tego kraju. Mogliśmy tutaj zobaczyć Zamek, który jest jedną z największych i najstarszych fortec w Brytanii oraz Pałac Holyrood będący rezydencją monarchów brytyjskich w Szkocji. Największą jednak atrakcją tego wyjazdu była niewątpliwie dwudniowa wycieczka w Highlands (górzysty rejon północnej Szkocji). Przepiękne krajobrazy zapierały nam dech w piersiach. Cudowne widoki, ciekawa roślinność w połączeniu z cudowną słoneczną pogodą sprawiła, że czuliśmy się jak w bajce. Po nocy spędzonej w uroczym schronisku pojechaliśmy nad jezioro Loch Ness. I chociaż potwór rzekomo mieszkająco w tym jeziorze nie chciał nam się pokazać, otaczająca nas przyroda sprawiła, że nie byliśmy zawiedzeni. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć ruiny zamku Urguhart położone nad tym jeziorem. Myślę, ze widok stamtąd się rozpościerający zostanie w każdym nas na zawsze.


     Wizyta ta pozwoliła nam także poznać zwyczaje i kulturę tego kraju. Dzięki gościnności gospodarzy nasi uczniowie mogli zamieszkać u szkockich rodzin. Dało im to nie tylko możliwość szlifowania swoich umiejętności językowych, ale także okazję zobaczenia jak wygląda codzienne życie Szkotów i uczestniczenia w nim. Z okazji oficjalnego powitania uczestniczyliśmy w Burns supper. Podczas tego wieczoru mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych szkockich potraw, wysłuchać wierszy Roberta Burnsa i posłuchać muzyki granej na kobzach. Pomimo że Szkoci urządzają takie wieczory zazwyczaj w styczniu (obchodząc rocznicę urodzin poety), ten wieczór został przygotowany specjalnie z okazji naszego przyjazdu. Ciekawą atrakcją był również wieczór, podczas którego mogliśmy się nauczyć tradycyjnych szkockich tańców (Ceilidih).


     Nasz wyjazd to jednak nie tylko zabawa i zwiedzanie ciekawych miejsc. Czas wypełniały nam także próby do koncertu, który był uwieńczeniem naszej wizyty i przysłowiową ?wisienką na torcie?. Uczniowie ciężko pracowali, aby jak najlepiej zaprezentować się podczas koncertu. Występy uczniów z wszystkich krajów wypadły wspaniale, ale możemy śmiało powiedzieć, że wybitne wykonanie utworu ?Je t'aime? przez naszą uczennicę Klaudię Dereniowską przy akompaniamencie Bartłomieja Szuberta na pewno wszystkim zostanie w pamięci. Ważnym punktem wizyty była również wystawa prac plastycznych (komiksów) dotyczących szkockiego filmu ?Brave?. Tutaj również możemy śmiało powiedzieć, że się wyróżniliśmy, przywożąc ze sobą najliczniejszą kolekcję pięknych prac.
     

     Pomimo że wszyscy z pewnością w głębi duszy tęsknili za domem, to dzień wyjazdu był dla nas wszystkich bardzo trudny.  W niejednym oku kręciła się łezka z powodu tego, co zostawiamy za sobą. Jedno jest pewne ? była to przygoda życia, która pozostanie w naszych sercach na zawsze.
    

    Szkocję odwiedzili uczniowie ZSP 1: Joanna Chudzińska, Klaudia Dereniowska, Klaudia Fejkiel, Melania Findysz, Karolina Kopeć, Kamila Wojczekowska, Bartłomiej Szubert i Mateusz Wierdak oraz opiekunowie: Jerzy Rapa i Michalina Ginalska.

facebook_page_plugin