Rozpoczęliśmy realizację kolejnego, trzeciego już, projektu w ramach programu LLP Comenius pod nazwą "Lights... Camera... ACTION! Discovering cultures throughout cinema". Punktem wyjścia dla artystycznej ekspresji młodzieży z partnerskich szkół są tym razem obrazy filmowe. Oglądniemy je z różnych perspektyw: to próbując zrozumieć różnice kulturowe, dzielące kraje uczestniczące w projekcie, to poszukując wniosków dotyczących wspólnoty europejskiej tożsamości. "Light... Camera... ACTION!..." jest jednak projektem przede wszystkim muzycznym: znów centralną częścią projektu stanie się opracowanie na chór - i przygotowanie do wspólnego wykonania - piosenek, pochodzących z filmów wybranych przez każdego z partnerów. A są nimi, oprócz "Szczepanika", następujące szkoły:
- Instituto Ense?anza Secundaria "Francisco Ros Giner" w mieście Lorca w Hiszpanii - międzynarodowy koordynator projektu,
- Garnock Academy w mieście Kilbirnie w Szkocji,
- College Albet Camus w mieście Torigni sur Vire we Francji,
- Srendja sola Slovenska Bistrica w mieście Slovenska Bistrica w Słowenii.

W dniach 12 - 16 listopada br. przedstawiciele wszystkich tych szkół spotkali się po raz  pierwszy właśnie w "Szczepaniku" aby omówić realizację projektu. Szkoły przedstawiły więc wybrane przez siebie filmy i melodie z tych filmów (polski wybór to "Ogniem i mieczem" i "Dumka na dwa serca").  Głównym działaniem projektu będą studia nad aspektami kulturowymi przedstawionymi w filmach, poznanie historycznych i politycznych aspektów każdego z filmów, zaadaptowanie ścieżki dźwiękowej filmów do muzyki chóralnej i zaprezentowanie wybranych utworów przez szkolne chóry. Ale nie samym śpiewem żyje młodzież w Comeniusie: w kontekście filmów uczestnicy projektu zajmą się fotografią artystyczną, twórczością plastyczną i komiksową. Jednym z zadań - i swoistym ukłonem w stronę Szczepanikowego kabaretu SSOK - będzie także przygotowanie scenki teatralno-kabaretowej  nawiązującej do treści "Ogniem i mieczem". Oczywiście będzie się działo o wiele więcej! Uczniowie poprzez uczestnictwo w projekcie będą mieli okazję lepiej poznać kraje Wspólnoty Europejskiej, ich kulturę i ludzi, którzy tam mieszkają, będą mieli również okazję do doskonalenia umiejętności posługiwania się językami obcymi w kontaktach z rówieśnikami z innych krajów.

W trakcie tej wizyty roboczej ustalono też harmonogram kolejnych spotkań i wyjazdów.  Wiadomo już, że młodzież "Szczepanika" wraz z opiekunami jeszcze w tym roku szkolnym odwiedzi Hiszpanię i Szkocję, a w kolejnym - Francję i Słowenię. Spotkamy się także jeszcze raz w Polsce, w październiku 2013 roku, z okazji znamienitego jubileuszu szkoły.
Ważnym punktem pobytu było spotkanie z władzami Miasta Krosna. W sali narad Rady Miasta Krosna 13 listopada w spotkaniu z zagranicznymi gośćmi uczestniczyli:  Prezydent Miasta Krosna - Piotr Przytocki, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna - Bronisław Baran, Przewodniczący Rady Miasta - Stanisław Słyś, Wiceprzewodniczący Rady Miasta - Zdzisław Dudycz i Zbigniew Kubit, Przewodnicząca Komisji Rodziny i Edukacji Rady Miasta - Anna Bazan, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki - Anna Dubiel, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta - Grażyna Gregorczyk, Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji - Jolanta Kopciuch-Szmyd, Inspektor w Biurze Prezydenta Miasta - Joanna Niepokój.
Lecz chociaż pracy było co niemiara, nie brakło czasu na obcowanie z kulturą: goście z Europy zwiedzili m. in. krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła, sanockie Miasteczko Galicyjskie i kopalnię soli w Wieliczce. Kulminacyjnym punktem tej wizyty naszych partnerów w Polsce był udział w występie Kabaretu SSOK, wizytówki ?Szczepanika?, który tym razem wystąpił na deskach Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie.

Kolejny projekt realizowany w szkole zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Nasza szkoła po raz kolejny potwierdza, ze zasługuje na przydomek "szkoły przyjaznej projektom artystycznym".

 

facebook_page_plugin